USA a EÚ pripravujú nové sankcie voči Sýrii, ak nezmení kurz

Washington/Paríž 17. mája (TASR) – Spojené štáty americké a Európska únia sa pripravujú zasiahnuť vedenie Sýrie novými sankciami, ak tamojšia vláda bude pokračovať v brutálnom zásahu voči stúpencom prodemokratickej reformy. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová dnes povedali reportérom, že Washington a Brusel posudzujú nové sankcie a budú konať v najbližších dňoch.

USA a EÚ už uvalili sankcie na vybraných členov režimu sýrskeho prezidenta Bašara Asada. Tieto sankcie však doteraz nezasiahli samotného Asada.

Clintonová a Ashtonová vyjadrili narastajúce znepokojenie z vývoja v Sýrii, kde počas vyše mesačných násilností zahynulo viac ako 850 ľudí.

Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes povedal, že Francúzsko s Britániou už majú blízko k získaniu deviatich hlasov pre rezolúciu voči Sýrii v Bezpečnostnej rade OSN, avšak Rusko a Čína pohrozili podľa neho použitím veta. "Najskôr sa musíme vyhnúť vetu a potom získať deväť hlasov," informoval Juppé parlament. O obsahu rezolúcie nič nepovedal.

Sýrske tanky dnes vstúpili do juhosýrskeho mesta Nava s 80.000 obyvateľmi, ktoré leží iba 60 kilometrov severne od bašty povstania voči režimu, mesta Dará. Tanky a obrnené vozidlá vstúpili do Navy po trojtýždňovom obliehaní mesta, za oslavnej streľby vojakov zo samopalov do vzduchu. Aktivistov z regiónu o tom informovali obyvatelia mesta.

Dedinčania objavili neďaleko mesta Dará dva masové hroby, v ktorých sa rozkladalo 22 až 26 ľudských tiel. Ich nález nie je možné overiť, pretože medzinárodné médiá tam sýrske orgány nepustia.

Vládnuci režim dnes poprel existenciu akýchkoľvek masových hrobov s tým, že ide o vyvolania kampane nenávisti voči štátnym orgánom v čase, keď bojuje s povstaním.

Zdroj: Associated Press, Reuters

2 1 žab juh