USA a EÚ si rozumeli

 

Krátka správa

Amerika s Európou rokovali najmä o liberalizácii svetového trhu, väznici v Guantanáme, iránskom jadrovom programe a vízovej povinnosti. Liberalizácia svetového trhu v rámci Svetovej obchodnej organizácie je trochu problematická vzhľadom k opačným postojom krajín k postupu, no obe strany sa snažia nezhody prekonať. Za kubánsku väznicu Guantanámo, kde Bush zadržiava ľudí podozrivých z terorizmu bez riadneho súdu, bola hlava Ameriky často kritizovaná, najmocnejší muž sveta však chce toto zariadenie zrušiť, čaká už len na rozhodnutie Najvyššieho súdu, čo urobiť s väzňami.

Pre Slovensko najzaujímavejšie rokovania, ktoré by znamenali zrušenie vízovej povinnosti pre nás ako aj pre ďalších deväť nových členských štátov, skončili bez jasného verdiktu. USA síce uznalo potrebu bezvízového styku s novou Európou, konkrétne závery však summit nepriniesol, Bush sa na tlačovej konferencii o tejto téme dokonca vôbec nezmienil.

Po dlhých peripetiách bude mať Ukrajina vládu. Tri mesiace trvalo, kým sa predstavitelia oranžových strán zhodli. Koalíciu budú tvoriť Blok Julie Tymošenkovej, Juščenkova Naša Ukrajina a Socialistická strana. Do premiérskeho kresla zasadne niekdajšia premiérka Tymošenková, líderka strany, ktorá vo voľbách získala najviac hlasov.