USA a EÚ vyjadrili obavy z obnovenia tvrdých zásahov vlády proti občanom v Iráne

Washington 8. februára (TASR) – Spojené štáty a Európska únia vyjadrili dnes obavu z prípadného obnovenia tvrdých a násilných zásahov iránskej vlády proti občanom v čase blížiaceho sa výročia založenia islamskej republiky, pripadajúceho na štvrtok 11. februára.

Washington a EÚ uviedli v spoločnom vyhlásení, že Irán musí dodržiavať svoje medzinárodné záväzky týkajúce sa uplatňovania ľudských práv. Zároveň odsúdili porušovanie práv, ku ktorému dochádza od sporných iránskych prezidentských volieb 12. júna 2009.

"Rozsiahle zatýkanie a hromadné súdne procesy, vyhrážanie popravami protestujúcich ľudí, zastrašovanie rodinných príslušníkov zadržiavaných osôb a pokračujúce popieranie práva na pokojné vyjadrenie názorov občanov sú v rozpore so zásadami ľudských práv," uviedli USA a EÚ vo vyhlásení.

Toto spoločné vyjadrenie prichádza v čase šíriacej sa správy, že bývalého námestníka ministra zahraničných vecí Mohsena Amínzádeha odsúdili na šesť rokov väzenia za sprisahanie so zámerom "narušiť bezpečnosť" štátu a za šírenie propagandy proti Iránu.

Lídri iránskej opozície vyzvali na nové kolo demonštrácií v deň založenia Iránskej islamskej republiky.

Informovali agentúry Reuters a AP.

1 2 jam dem