USA neveria, že Irán je schopný obohacovať urán na deklarovanú úroveň

Washington/Brusel 11. februára (TASR) – Spojené štáty neveria, že Irán je schopný obohacovať urán na takú úroveň, na akú ho podľa vlastného vyjadrenia obohacuje. Uviedol to dnes hovorca Bieleho domu Robert Gibbs.

Ako ďalej informoval, iránske úrady "odpojili" internetový vyhľadávač Google a niektoré médiá. Noviny Wall Street Journal predtým na svojej internetovej stránke napísali, že iránska vláda plánuje permanentne odstaviť emailovú službu spoločnosti Google.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes vyhlásil, že Irán už vyprodukoval svoj prvý balík uránu obohateného na vyššiu úroveň.

Ahmadínežád státisícovému jasajúcemu davu na oslavách 31. výročia islamskej revolúcie uviedol, že Irán je v súčasnosti "nukleárnym štátom" a vyprodukoval svoju prvú dávku uránu obohateného na 20 percent.

Ako dnes pred novinármi uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí P.J. Crowley, Irán sa zrejme pokúša "takmer úplne" zablokovať tok informácií v rámci svojho územia. Tamojšia vláda sa podľa neho snaží zablokovať telefónnu sieť, posielanie textových správ, satelitnú televíziu a internet.

"Je zjavné… že iránska vláda sa bojí svojich vlastných ľudí," povedal Crowley.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová konštatovala, že iránsky režim podvádza svojich obyvateľov. Reagovala tak na správy o zrážkach medzi demonštrantami a políciou v čase 31. výročia islamskej revolúcie.

"V čase výročia islamskej revolúcie, ktorá má pre mnohých v Iráne symbolizovať pokrok v ochrane základných slobôd a práv, Európska únia s veľkými obavami sleduje, že mnohým Iráncom nie je dovolené vyjadriť svoj názor," uviedla Ashtonová.

Ako informovala iránska opozičná webová stránka www.kaleme.org, v civile oblečení príslušníci bezpečnostných síl dnes napadli manželku opozičného lídra Míra Hosejna Músavího, keď sa chcela zúčastniť na zhromaždení zorganizovanom pri príležitosti výročia islamskej revolúcie. Útočníci zbili Zahru Rahnavard obuškami, zachránili ju však napokon Músavího prívrženci.

Informovali agentúry Reuters a DPA.

1 3 20 sla dem