USA: Očakávania pred rozhovormi s Ruskom o Ukrajine nie sú vysoké

Washington/Moskva 9. apríla (TASR) – Vysokopostavená americká diplomatka pre oblasť Európy Victoria Nulandová dnes vyhlásila, že očakávania pred blížiacimi sa štvorstrannými rozhovormi s Ruskom o ukrajinskej kríze nie sú vysoké. Dodala však, že je dôležité vynaložiť všetko úsilie na deeskaláciu situácie.

Rusko, Ukrajina, Spojené štáty a Európska únia uskutočnia na budúci týždeň stretnutie na úrovni ministrov, kde budú diskutovať o ukrajinskej kríze. EÚ o schôdzke informovala v utorok, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

"Od týchto rozhovorov neočakávame veľa, ale sme presvedčení, že je dôležité udržať diplomatické dvere otvorené," povedala Nulandová, keď v americkom Kongrese vypovedala o situácii na Ukrajine.

Moskva sa dnes, pred štvorstrannými rokovaniami, takisto vyjadrila k situácii. Ruský minister zahraničných vzťahov Sergej Lavrov odkázal Západu, že rozhovory medzi zástupcami Ukrajiny, Ruska, Spojených štátov a EÚ sa musia zameriavať na podporu dialógu medzi Ukrajincami, a nie na dvojstranné vzťahy medzi účastníkmi.

Lavrov sa takto vyjadril v telefonáte so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym. Obaja politici zároveň vyzvali všetky strany, aby sa zdržali násilia na východe a juhu Ukrajiny, informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

EÚ síce v utorok oznámila, že najvyššie postavení diplomati únie, Ruska, Ukrajiny a USA sa na budúci týždeň stretnú na diskusiách o kríze, ale Rusko vyhlásilo, že chce vedieť o programe týchto diskusií viac.