USA odložili rokovania o obchodnom a investičnom partnerstve s EÚ

Washington 5. októbra (TASR) – Z dôvodu zastavenia financovania americkej vlády Spojené štáty odložili rokovania o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve s Európskou úniou, informovala v noci nadnes americká administratíva.

Poverenec americkej vlády pre zahraničný obchod Michael Froman sa spojil s komisárom EÚ pre obchod Karlom De Guchtom, aby ho informoval, že predstavitelia USA na budúci týždeň do Bruselu nepricestujú kvôli tzv. shutdownu.

Za účasti zástupcov USA a EÚ sa v Bruseli malo konať druhé kolo rokovaní o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA.

Rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu medzi USA a EÚ sa oficiálne začali 17. júna. Najambicióznejšia dohoda o voľnom obchode na svete by mala viesť k vytvoreniu stoviek tisícov nových pracovných miest a zrýchleniu ekonomík na oboch stranách Atlantiku. Na EÚ a USA spoločne pripadá takmer polovica globálnej ekonomiky a približne tretina svetového obchodu. Obchod však stále brzdia rozdielne technické normy, bezpečnostné štandardy a protimonopolné predpisy.

Zatiaľ nie je jasné, kedy by mala byť dohoda o voľnom obchode uzavretá. „Nedokážem presne povedať, ako dlho budú rokovania trvať,“ uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. USA a EK dúfajú, že rokovania, ktoré bežne trvajú niekoľko rokov, uzavrú do konca roka 2014.

Spojené štáty sa 1. októbra úderom polnoci miestneho času (06.00 h SELČ) ocitli prvýkrát po 17 rokoch v platobnej neschopnosti, keďže Kongres do tohto termínu neschválil rozpočet na nový fiškálny rok. Biely dom už krátko pred polnocou nariadil šéfom vládnych úradov, aby prešli do núdzového režimu.

1 20 pel