USA privítali rozhodnutie EÚ pripraviť ďalšie sankcie voči Rusku

Washington 31. augusta (TASR) – Spojené štáty americké pochválili sobotňajšie rozhodnutie summitu Európskej únie zvážiť ďalšie sankcie voči Rusku pre jeho údajnú inváziu na Ukrajinu.

„Vítame dnešný konsenzus Európskej rady ukázať silnú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a pripraviť ďalšie sankcie na zváženie v nadchádzajúcich dňoch,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Caitlin Haydenová.

Informovala, že USA spolupracujú s Európskou úniou a ďalšími partnermi na príprave prísnejších sankcií voči Rusku.

Šéfovia štátov či vlád členských krajín EÚ v sobotu v noci poverili Európsku komisiu, aby urýchlene pripravila prísnejšie ekonomické sankcie voči Rusku, ktoré by mohli byť schválené do týždňa.

Premiér Robert Fico si v mene vlády vyhradil právo odmietnuť niektoré sankcie, ktoré by poškodzovali národné záujmy SR s tým, že podobný názor má aj český premiér Bohuslav Sobotka. Radiožurnál Českého rozhlasu informoval, že aj maďarský premiér sa vyslovil v tomto zmysle.

Agentúra Associated Press napísala, že agresívne správanie sa Ruska voči Ukrajine bude kľúčovým bodom programu summitu NATO na budúci týždeň vo Walese, na ktorom sa zúčastní prezident USA Barack Obama.

1 2 žab