USA zavedú poplatok za bezvízový vstup, EÚ rozhodnutie kritizuje

Brusel 6. augusta (TASR) – Európska únia kritizovala dnes plány USA zaviesť poplatok 14 dolárov (10,63 eur) za povolenie na vstup do krajiny pre cestujúcich, ktorí nepotrebujú víza. Takéto rozhodnutie je poľutovaniahodné a v rozpore so záväzkom Washingtonu uľahčiť cestovanie, uviedla komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Poplatok budú USA vyžadovať od 8. septembra, keď nadobudne účinnosť zákon súvisiaci s Elektronickým systémom pre cestovnú registráciu (ESTA), cez ktorý občania krajín zaradených do bezvízového programu žiadajú o povolenie na vstup do USA. Dnes zverejnené predbežné rozhodnutie o poplatkoch hovorí o 14 dolároch, z ktorých desať poputuje na podporu cestovného ruchu a štyri na pokrytie nákladov na systém ESTA.

"Veľmi ľutujem poplatok zavedený dočasným rozhodnutím," uviedla Malmströmová vo vyhlásení s tým, že opakovane vyjadrovala znepokojenie nad plánovaným poplatkom, ktorý by mohol odradiť ľudí od cestovania, alebo im ho skomplikovať.

Európski kritici označovali systém ESTA, povinne používaný od januára 2009, za faktické opätovné zavedenie vízovej povinnosti. Experti Európskej komisie uviedli, že pri terajšej dočasnej verzii systému síce nejde o skryté víza, no s konečným posudkom čakajú na finálnu podobu systému. Poplatky samozrejme zohrajú úlohu pri tomto hodnotení, zdôraznila Malmströmová.

"Som presvedčená, že tieto nové požiadavky… nie sú v súlade so záväzkom USA uľahčiť transatlantickú mobilitu a budú ďalším bremenom pre európskych občanov cestujúcich do USA," dodala komisárka.

Zdroj: Reuters, DPA

gon hy