Ústavný výbor EP žiada zmenu legislatívy EÚ kvôli jednotnému sídlu parlamentu

Brusel 15. októbra (TASR) – Členovia Výboru Európskeho parlamentu pre ústavné záležitosti (AFCO) v pondelok oficiálne oznámili, že je potrebná revízia Dohody o Európskej únii, ktorá by umožnila ustanovenie iba jedného sídla Európskeho parlamentu a skoncovala s nákladnými a únavnými presunmi poslancov medzi Bruselom a Štrasburgom.

Výbor AFCO, ktorý zasadal v pondelok, uviedol, že EP by mal mať možnosť sám rozhodnúť o svojom sídle a o možnosti ako ročne ušetriť milióny eur, znížiť emisie oxidu uhličitého a zjednodušiť legislatívne procedúry, ktoré teraz podliehajú zvýšenému zaťaženiu aj kvôli pravidelným každomesačným presunom europoslancov medzi Bruselom a Štrasburgom.

Európsky parlament sídli v Bruseli, avšak poslanci sú povinní zúčastňovať sa na plenárnych zasadnutiach v Štrasburgu vzdialenom 435 kilometrov od belgickej metropoly.

Internetový denník EUobserver dnes v tejto súvislosti pripomenul, že putovný "cirkus" stojí európskych daňových poplatníkov okolo 200 miliónov eur ročne. A toto sťahovanie každý rok vyprodukuje okolo 19.000 ton emisií CO2.

Každé z dvanástich sedení v Štrasburgu si vyžaduje nielen prítomnosť 750 poslancov EP, ale aj prepravu a ubytovanie úradníkov europarlamentu, ktorí sprevádzajú poslancov, rôznych zamestnancov Európskej komisie a Rady a tiež desiatok tlmočníkov, prekladateľov a novinárov. Odhadom ide každý mesiac o presun zhruba 5000 ľudí medzi Bruselom a Štrasburgom, ako aj o prepravu ton pracovných dokumentov. EUobserver spresnil, že ide o osem nákladných áut plných dokumentov a rôznych zariadení, ktoré treba pravidelne presúvať.

"Presun tisícok ľudí a zdrojov z miesta na miesto je nielen nákladný, neefektívny, nehospodárny a ekologicky škodlivý, ale vážne poškodzuje aj vnímanie EÚ zo strany verejnosti," uviedol v pondelok nemecký europoslanec Gerald Green Hafner zo skupiny Zelených.

Hafner je spolu s britským konzervatívnym poslancom Ashley Foxom autorom správy výboru AFCO, ktorá uvádza, že demokraticky zvolení poslanci EP by mali byť schopní rozhodnúť sami o sídle inštitúcie, ktorú reprezentujú.

Budova EP v Štrasburgu je používaná iba 42 dní v roku. Ináč je prázdna, ale zostáva vykurovaná, udržiavaná a strážená.

Podľa správy AFCO plenárne zasadnutia poslancov v Štrasburgu, ich izolujú od ostatných inštitúcií EÚ so sídlom v Bruseli, od občianskej spoločnosti a od novinárov, ktorí sú nútení z Bruselu sa presúvať do Štrasburgu.

Priame autobusové spojenie medzi oboma mestami neexistuje, vlakové spojenie je obmedzené a zdĺhavé (cez Luxemburg alebo cez Paríž) a letecké spojenie je drahé. Väčšina personálu a novinárov využíva automobilovú dopravu, ktorá zaťažuje životné prostredie.

Volanie poslancov EP po jednom sídle naráža na odpor Francúzska, ktoré má v tomto smere podporu Nemecka a Luxemburska. Tie sa odvolávajú na pozíciu Štrasburgu zakotvenú v základnej legislatíve EÚ. Asi 250 europoslancov však už v roku 1999 (40 percent zhromaždenia v tom čase) podpísalo list odsudzujúci toto usporiadanie.

Platné je tiež uznesenie EP, s 401 hlasmi za a iba 77 hlasmi proti, volajúce po zmene a doplnení základných zmlúv o EÚ, ktoré by dali europarlamentu právo rozhodovať o svojom sídle nadpolovičnou väčšinou.

Do tohto sporu sa už zaangažovala aj občianska spoločnosť, keď Európania prostredníctvom internetovej petície zozbierali vyše 1,3 milióna podpisov za definitívny presun sídla EP do Bruselu.

Poslanci EP budú hlasovať o tejto správe AFCO počas novembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl