Uznanie EÚ ochrane osobných údajov na Novom Zélande otvára cestu obchodu

Brusel 19. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oficiálne uznala, že osobné údaje sú na Novom Zélande dostatočne chránené, čím otvorila cestu intenzívnejšiemu obchodu s Európskou úniou.

V rozhodnutí EK sa uznáva, že normy Nového Zélandu na ochranu údajov sú zlučiteľné s normami EÚ a zabezpečujú primeranú ochranu osobných údajov občanov EÚ. Cieľom je zjednodušiť voľný tok osobných údajov cez hranice, aby sa podniky, ktoré údaje spracúvajú, mohli spoliehať na právnu istotu v oblasti pravidiel ochrany údajov, a zároveň zachovávať vysoký štandard ochrany osobných údajov Európanov.

„Toto rozhodnutie je ďalším krokom na podporu obchodu s našimi medzinárodnými partnermi v úsilí stanoviť vysoký štandard v oblasti ochrany osobných údajov na celosvetovej úrovni,“ uviedla eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová.

Prospech z rozhodnutia EK bude mať aj hospodárstvo a obchod. Pravidlá, ktoré uznávajú primeranosť noriem na ochranu údajov uľahčia život podnikom EÚ tým, že poskytnú právnu istotu pri ich medzinárodnom podnikaní.

Nový Zéland je popredným členom fóra Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce. Celkový objem obchodu s tovarom medzi Novým Zélandom a EÚ zodpovedá 6,7 miliardy eur ročne, zatiaľ čo objem obchodu so službami je v hodnote 3,1 miliardy eur ročne.

Smernica EÚ o ochrane údajov z roku 1995 sa vzťahuje na Európsky hospodársky priestor (EHP), do ktorého patria všetky krajiny EÚ, ako aj krajiny mimo EÚ, a to Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Komisia doteraz uznala, že vhodnú ochranu údajov zaručuje Andorra, Argentína, Austrália, Kanada, Švajčiarsko, Faerské ostrovy, Guernsey, Izrael, Ostrov Man, Jersey a Uruguaj a za režim „bezpečného prístavu“ považuje Spojené štáty americké.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk