V Albánsku čakajú „európsky rok“

V Albánsku bude rok 2010 rokom Európy. Je možné, že sa krajine podarí získať štatút kandiátskej krajiny a bude jej zrušený vízový režim do Schengenu. Pre štát, ktorý bol po páde komunistickej diktatúry v oveľa horšom stave ako jeho balkánski susedia, je to pokrok.

Európska integracia je pre Albánsko „absolútnou prioritou“, povedal na konferencii v Paríži albánsky veľvyslanec vo Francúzsku Ylljet Alicka.

Napredovanie Tirany bude ale závisieť od jej schopnosti vyriešiť vnútropolitickú krízu. Od júnových volieb tamojšia opozícia spochyňuje volebné víťazstvo konzervatívneho premiéra Saliho Berishu.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ralf Gjoni pripúšťa, že parlamentný bojkot „nepomáha približovaniu sa Albánska k EÚ“. Odmieta ale označenie politická kríza. Opozícia podľa neho musí rešpektovať výsledok volieb, o ktorých Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva patriaci pod OBSE konštatoval, že ich „nesprevádzali vážnejšie nezrovnalosti“ a že Albánsko spravilo „skutočný pokrok“.

Keď sa ho pýtali na boj s mafiou, Gjoni odpovedal, že ide skôr o problém s imidžom, ktorý Albánsko má. „Kriminálnici sú všade (…) cítim sa v Tirane bezpečnejšie ako v Londýne“, dodal. V ostatnej správe o Albánsku Európska komisia pripomenula Tirane, že musí pridať v boji proti korupcii, v posilňovaní vlády zákona a fungovaní štátnych inštitúcií.

Víza

Hoci bolo Albánsko vylúčené z prvej fázy liberalizácie vízového režimu na západnom Balkáne, stále má šancu zapojiť sa do nej tento rok. Gajoni povedal, že dúfajú „v pozitívne rozhodnutie v roku 2010“, pričom tvrdí, že Albánsko splnilo všetky technické kritériá. Komisia priebežne vysiela svoje misie, ktoré dohliadajú na technickú stránku veci a svoje hodnotenie by mali zverejniť čoskoro.

Predseda Delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s krajinami juhovýchodnej Európy, slovenský europoslanec Eduard Kukan, v nedávnom rozhovore s EurActiv.sk povedal, že sa hovorí o tom, že v aj v druhej fáze je bližšie k bezvízovému režimu Bosna a Hercegovina, než Albánsko. „V kuloároch sa hovorí, že netreba tieto dve krajiny spájať. Vnímané by to ale bolo veľmi citlivo a Albánci to už aj tak trochu tušia a preto sú veľmi aktívni“, povedal.

 „Pre albánskych občanov znamaná EÚ slobodu pohybu“, tvrdí Gjoni. Podľa neho dokonca občania príliš nerozlišujú medzi týmto procesom a samotným prístupovým procesom do EÚ. Albánci podľa neho na možnosť bezvízového cestovania po rokoch izolácie netrpezlivo čakajú.

Obavy európskych občanov a „únava z rozširovania“ sú podľa albánskeho hovorcu neopodstatnené. „Albánsko nie je riziko, naopak je prínosom a je v záujme Bruselu mať radšej Albánsko dnu ako von“.