V Belgicku vzniká spor o to, ktorá z komunít príde o jedného europoslanca

Brusel 2. mája (TASR) – Politický spor o budúce kreslá europoslancov vypukol v Belgicku. Po vstupe Chorvátska do EÚ dvanásť členských krajín príde o jedno kreslo v Európskom parlamente (EP). Patrí medzi ne aj Belgicko, kde vznikol spor, či o toto miesto prídu poslanci z flámskej alebo valónskej časti federácie, uviedla tlačová agentúra Belga.

Chorvátsko sa stane 28. členom EÚ 1. júla tohto roku. Na budúci rok sa zúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu, pričom dvanásť členských krajín únie uvoľní po jednom kresle v EP v prospech chorvátskych europoslancov.

V Belgicku táto skutočnosť viedla k polemike medzi flámskymi a frankofónnymi politikmi. Z dnešného počtu 22 europoslancov jeden odbudne. Ministerka vnútra Joelle Milquetová už oznámila, že o jedného poslanca menej do europarlamentu vyšle flámska komunita, čo narazilo na nesúhlas najsilnejšej flámskej politickej strany Nová flámska aliancia (N-VA).

Politici z N-VA, ktorá opakovane žiada silnejšie právomoci pre regióny na úkor federácie, v stredu požiadali o verejnú debatu o tom, ktorá z komunít by mala byť ukrátená v EP po eurovoľbách v roku 2014.

"Toto rozhodnutie nemá logiku," označil Milquetovej oznam podpredseda N-VA Ben Weyts. Spresnil, že už dnes je treba viac flámskych voličov na jedného europoslanca (319.274) ako valónskych voličov (297.820) na ich zástupcu v EP. Odstúpením jedného kresla by podľa neho došlo ešte k väčšej nerovnováhe (345.880) v pomere voličských hlasov na jedného poslanca europarlamentu. To v skutočnosti znamená – oproti Valónom – o osem percent viac flámskych voličov na obsadenie europoslaneckého kresla.

V súčasnosti flámski voliči delegujú 13 poslancov do EP, frankofónna valónska časť 8 europoslancov a nemecky hovoriaca komunita má nárok na jedného zástupcu v europarlamente.

Weyts v tejto súvislosti zároveň naznačil, že málopočetná nemecká komunita v Belgicku by nemala mať pevne zakotvenú záruku na obsadenie jedného miesta v EP.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl