V Bosne politikom škrtli polovicu platov

S platnosťou od budúceho mesiaca budú mať ministri, štátni tajomníci, ich poradcovia a poslanci v Bosne a Hercegovine znížené platy o 50 %. Potvrdil to  minister financií Bosny a Hercegoviny Vjekoslav Bevanda. Krajina nedávno prijala zákon, ktorým sa úroveň platov najvyšších verejných činiteľov vráti na úroveň z decembra 2008, informovali agentúry Beta a Makfax.

Kým ešte v decembri 2008 bol plat ministra v tejto balkánskej krajine cca 800 euro, v januári 2009 to už to bolo 1500 až 1650 eur.

Krehkú ekonomiku Bosny a Hercegovinu, ktorej väčšinu rozpočtu pohltí komplikovaná administratíva, tvrdo zasiahla hospodárska kríza. Európska komisia včera oznámila, že schválila finančnú pomoc v objeme 39 miliónov eur. Grant je súčasťou balíka Inštrumentu predvstupovej pomoci a určený je na rozvoj malých a stredných podnikov, ako aj na investície do infraštruktúry, dopravy, životného prostredia a energetického sektoru.

Časť z prostriedkov eur poputuje Agentúre pre poistenie vkladov ako prevencia pred masovým odlivom vkladov z bánk. Finančná injekcia má tiež pomôcť pri čerpaní pôžičiek z medzinárodných finančných inštitúcií ako je Európska investičná banka a Európska banka pre rozvoj.

Minulý mesiac schválil Medzinárodný menový fond pôžičku vo výške 1,57  miliardy dolárov, ktorá bola zablokovaná kvôli neschopnosti Bosny prijať konkrétne ekonomické opatrenia. Išlo predovšetkým o sľúbené úspory v rozpočtových výdavkoch na dôchodky a podporu veteránov a obetí vojny. Ak by krajina nedostala od MMF finančnú pomoc, na jeseň jej hrozil finančný bankrot.

Kvôli neúmerne vysokým dôchodkovým platbám obetiam vojny na ostalo napríklad na konci mája minulého roku v štátnej kase nesrbskej časti konfederácie iba 221 eur. Mnohé vlády v predchádzajúcich rokoch navyšovali sociálne výdavky bez ohľadu na zlú hospodársku situáciu.

Európska komisia tiež včera oznámila, že na jeseň očakáva „druhý program pre Bosnu a Hercegovinu“, ktorý pomôže budovaniu štátnych inštitúcií.