V. CHOVAN: Agrorezort sa rozhodne, či sa bude s EK súdiť o vrátenie agrodotácií

Bratislava 17. marca (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR sa rozhodne, či požiada vládu SR, aby rozhodla o súdnom konaní s Európskou komisiou (EK) o tom, že SR bude musieť EÚ vrátiť časť agrodotácií. "Budeme zvažovať, či je vhodnejšie, aby sme súhlasili s týmto rozhodnutím EK, alebo sa budeme súdiť. Nechcem prejudikovať, aké bude naše rozhodnutie, pretože to budeme riešiť v piatok (19.3.) na vedení ministerstva pôdohospodárstva," uviedol dnes po rokovaní vlády šéf slovenského agrorezortu Vladimír Chovan.

Informoval, že "chyby nastali v tom, že z časového hľadiska bolo potrebné urobiť 3 % kontrol, ale tie kontroly mali byť vykonané v rôznych stupňoch". "Naši zamestnanci síce urobili viac kontrol, ako bolo predpísané, bohužiaľ chýbali nám tam podniky, u ktorých boli urobené všetky kontroly. Pracovníci vykonali časť kontrol u rozdielnych podnikov, čo EK neakceptovala, hoci metodicky vieme dokázať, že naše kontroly boli presnejšie, bohužiaľ to nebolo urobené podľa úradného postupu EK," spresnil Chovan.

"To je teda tá otázka, ktorú teraz zvažujeme, či sa budeme súdiť s EK, snažiť sa dokázať, že máme pravdu, alebo akceptujeme pokutu. Hrozí pokuta, ktorá bola deklarovaná, teda 3 milióny eur. Pokuta nie je však vec, ktorú by sme my museli platiť, každopádne sú to prostriedky, ktoré by na konci tohto rozpočtového obdobia boli krátené nášmu rezortu," informoval. MP sa bude skôr snažiť prelobovať zmenu metodiky kontrol.

"Ak prídeme na to, že je tam pochybenie, samozrejme, ale najprv si to musíme zanalyzovať," konštatoval Chovan na otázku, či MP vyvodí voči zodpovedným pracovníkom slovenského agrorezortu nejaké sankcie.

EK v utorok (16.3.) oznámila, že viacerým členským štátom EÚ nariadila vrátiť dotácie za porušenie pravidiel o agrodotáciách v minulých rokoch. Ich hodnota dosahuje 346,5 milióna eur.

Celkovo EK žiada vrátenie dotácií od 20 z 27 členských štátov únie. Z ďalších krajín po Grécku musia najväčšie sumy vrátiť Poľsko (92 miliónov eur), Španielsko (47,5 milióna eur), Francúzsko (vyše 19 miliónov eur), Británia a Holandsko (obe krajiny po 18 miliónov eur). Medzi 20 štátmi je aj Slovensko, ktoré by malo vrátiť vyše 3 milióny eur za problémy spojené s nedostatočnou kontrolou v oblasti rozvoja vidieka. Z ďalších krajín sú to ešte Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Nemecko, Fínsko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Portugalsko a Švédsko.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal dan pop