V. CHOVAN: SR sa nebude súdiť s EK o pokute za agrodotácie za 3 milióny eur

Bratislava 19. marca (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR sa nebude súdiť o pokute vo výške 3,03 milióna eur za nesprávne skontrolované agrodotácie v rokoch 2004 až 2006 s Európskou komisiou (EK).

"Analyzovali sme možnosti, aké by mohli nastať v prípade, že by sme vládu SR požiadali o konanie pred Európskym súdnym dvorom. Naše záverečné rozhodnutie je také, že nebudeme využívať ďalšie kroky," uviedol to dnes po ministerskej porade o ďalšom postupe vo veci udelenia pokuty na tlačovej besede minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan.

Minister sa obáva, že v prípadnom súdnom spore by sa museli kontroly agrodotácií u farmárov vykonávať znova. "A pri striktnom byrokratickom dodržiavaní by sa mohlo stať, že Slovensko by v otázke pokuty mohlo obísť aj horšie," myslí si Chovan. Pripomenul, že pokuta je v porovnaní s okolitými štátmi pomerne nízka, napríklad Maďarsko dostalo pokutu 40 miliónov eur a Poľsko 25 miliónov eur.

"Myslíme si zároveň, že metodické postupy EK pre kontrolovanie dotácií v čase po vstupe členských štátov do EÚ neboli kvalitné," povedal.

"Nie je to len o pripravenosti ľudí, ale je to aj o nejasnom výklade kontrolných schém Európskej komisie. EK totiž metodiky nielen dáva, ale ich aj kontroluje a robí k nim aj výklad, takže principiálne sa členský štát nemá ani kde odvolať. Je to typicky jednostupňový prístup," komentoval nejasnosť kontrolných postupov EK Chovan.

EK v utorok (16.3.) oznámila, že viacerým členským štátom EÚ nariadila vrátiť dotácie za porušenie pravidiel o agrodotáciách v minulých rokoch. Ich hodnota dosahuje 346,5 milióna eur.

Viac ako tretinu z celkového objemu (132,4 milióna eur) bude musieť vrátiť Grécko. Celkovo EK žiada vrátenie dotácií od 20 z 27 členských štátov únie. Z ďalších krajín po Grécku musia najväčšie sumy vrátiť Poľsko (92 miliónov eur), Španielsko (47,5 milióna eur), Francúzsko (vyše 19 miliónov eur), Británia a Holandsko (obe krajiny po 18 miliónov eur). Medzi 20 štátmi je aj Slovensko, ktoré by malo vrátiť vyše 3 milióny eur za problémy spojené s nedostatočnou kontrolou v oblasti rozvoja vidieka. Z ďalších krajín sú to ešte Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Nemecko, Fínsko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Portugalsko a Švédsko.

jal dan pop