V Egypte zazneli zmierlivé tóny pri riešení krízy

Káhira 3. augusta (TASR) – Spojenci zosadeného egyptského prezidenta Muhamada Mursího dnes vyhlásili, že rešpektujú požiadavky demonštrantov, ktoré viedli k jeho pádu. Šéf egyptskej armády Abdal Fattáh Chalíl Sísí však podľa nich nesmie byť súčasťou politickej dohody. Povedali to na stretnutí so zahraničnými vyjednávačmi.

Hovorca delegácie Tarík Malt uviedol, že Mursího spojenci sa snažia o vyriešenie politickej krízy. Musí však byť založené na ústave, ktorú armáda pozastavila po zosadení prezidenta. Podľa Malta je potrebné ústavu obnoviť z úcty voči požiadavkám Mursího stúpencov, ktorí demonštrujú za jeho návrat do úradu.

Malt dodal, že ak Mursího oponenti trvajú na tom, aby nebol súčasťou "politického zmierenia", rovnako nemôže byť jeho súčasťou ani generál Sísí.

Delegácia Mursího spojencov sa podľa agentúry Reuters stretla s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Williamom Burnsom, americkou veľvyslankyňou v Káhire Anne Pattersonovu a vyslancom Európskej únie Bernardinom Leonom.