V EÚ je každý rok predmetom vykorisťovania približne 880.000 ľudí

Brusel 18. októbra (TASR) – Obchodovanie s ľuďmi je v Európskej únii stále vážnym problémom, uviedla eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, ktorá sa dnes pri príležitosti šiesteho Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi zúčastnila na konferencii, ktorej cieľom je načrtnúť budúce opatrenia a zaistiť, aby všetci aktéri spolupracovali na odstránení obchodovania s ľuďmi.

Na podujatí, ktoré zorganizovala Európska komisia a cyperské predsedníctvo v EÚ, sa zúčastnila aj cyperská ministerka vnútra Eleni Mavruová a koordinátorka EÚ pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi Myria Vassiliaduová.

Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce je v EÚ obeťou nútenej práce vrátane sexuálneho vykorisťovania 880.000 ľudí. To je 1,8 osoby na 1000 obyvateľov. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra súhlasí 93 percent Európanov s tvrdením, že členské štáty EÚ by mali v boji proti obchodovaniu s ľuďmi spolupracovať.

"Zbaviť niekoho slobody, vykorisťovať ho a obchodovať s ním ako s tovarom s cieľom dosiahnuť zisk je závažným porušením ľudských práv. Obchodovanie s ľuďmi v akejkoľvek forme nemožno tolerovať, či už je to v Európe alebo kdekoľvek vo svete," uviedla Malmströmová.

Eurokomisárka zdôraznila, že EÚ pripravila ambiciózne právne predpisy a opatrenia v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi, pričom cítiť politickú vôľu členských štátov spolupracovať. Prioritou musí byť ich implementácia a tieto právne predpisy sa musia odzrkadliť v každodennom živote.

Malmströmová podčiarkla, že najefektívnejšie by bolo na tomto poli konať v partnerstve s medzinárodnými organizáciami, tretími krajinami, organizáciami občianskej spoločnosti, so súkromným sektorom a so všetkými príslušnými aktérmi v EÚ i v zahraničí.

Správa EK upozornila, že celkový počet prípadov trestného stíhania zostáva v tejto oblasti v EÚ naďalej nízky. Predbežné výsledky najnovších údajov nasvedčujú, že počet obvinení z obchodovania s ľuďmi sa v roku 2010 v porovnaní s rokom 2008 v skutočnosti znížil.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon