V Haagu začal proces s Mladićom

Zdroj Wikipedia, Photo by Mikhail Evstafiev

O desiatej hodine dopoludnia sa pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) začal súdny proces s bývalým srbským generálom Ratkom Mladićom.

„Bosniansky mäsiar“, ktorý si túto prezývku vyslúžil čase, kedy velil bosnianskosrbskej armáde, čelí 11 bodom obžaloby. Patrí medzi nich aj obvinenie zo spáchania najvážnejších zločinov proti ľudskosti a genocídy počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Jeho jednotke dáva tribunál na zodpovednosť aj masaker nesrbského obyvateľstva v Srebrenici, pri ktorom zomrelo takmer osem tisíc ľudí.

Do súdnej siene ho priviedli priamo z väzenskej nemocnice, kde ho hospitalizovali vo štvrtok večer po zhoršení zdravotného stavu. Mladića, ktorého zadržali 26. mája v srbskej dedine Lazarevo, na prvom pojednávaní zastupoval belehradský právnik Aleksandar Aleksič. Ten uviedol, že Mladić prekonal na úteku mŕtvicu, kvôli ktorej má ochrnutú ľavú ruku a pred dvoma rokmi sa v Belehrade liečil na rakovinu.

Taktika zdržiavania

Bývalý generál zvolil taktiku zdržiavania. Odmietol oficiálne uvedený dátum svojho narodenia. Po tom, ako mu súdna asistentka prečítala jeho práva, reagoval, že potrebuje viac času, aby sa nad nimi a svojou situáciou, ovplyvnenou ťažkou chorobou a stresom, zamyslel.

Zároveň uviedol, že 37-stranový text obžaloby, ktorý mu odovzdali po príchode do Haagu, nečítal.
„Na tie zväzky som sa díval, ale nečítal som, čo je vnútri. Ak je tam vnútri obvinenie, potrebujem aspoň dva mesiace, aby som si mohol obe zložky prečítať,“ povedal Mladić.

Takisto požiadal o iného právneho zástupcu: „Chcem riadnych zástupcov a nie tohto pána, ktorého nepoznám.“ Aleksiča, mu pridelil ICTY, pretože sám obvinený si zatiaľ svojho právnika nevybral.

Mladić: Obvinenia sú obludné, bránil som národ a vlasť

Po prečítaní obvinení ich Mladić nazval „obludnými a urážlivými“. Na otázku, či sa cíti vinný alebo nevinný, si zvolil možnosť ponechať si 30 dní na rozmyslenie, ktoré povoľujú pravidlá ICTY.

„Ja som bránil svoj národ a ja nezabíjam moslimov ako moslimov, ani Chorvátov ako Chorvátov, ja nezabíjam teraz v Líbyi ani v Afrike, ja som len bránil svoju krajinu. Preto chcem žiť, aby som sa dožil slobody, pretože aj takýto, aký som teraz, bránim svoju zem a svoj národ. Ja som generál Ratko Mladič a celý svet to vie,“ uviedol Mladić na záver svojho prvého pojednávania.

Chytenie takmer dvadsať rokov hľadaného vojenského zločinca je jednou z hlavných podmienok otvorenia prístupových rozhovorov so Srbskom. Viaceré západné krajiny Belehrad často podozrievali z toho, že nie je príliš ochotný generála vydať.

Časť srbskej verejnosti Mladića dodnes obdivuje a považuje ho za hrdinu. Svedčia o tom aj masové protesty, ktoré krátko po jeho zatknutí zorganizovala opozičná Srbská radikálna strana a ktorých sa zúčastnila aj Mladićova manželka a syn. Podľa odhadov mu v uliciach vyjadrilo podporu takmer desaťtisíc ľudí.

Ďalší termín pojednávania stanovil predsedajúci sudca Alphonse Orie na 4. júla.

(EurActiv/TASR)