V Holandsku je nedostatok zdravotných odborníkov a učiteľov

Brusel/Amsterdam 2. októbra (TASR) – Holandsko má nedostatok lekárskych odborníkov a tiež učiteľov matematiky a jazykov, uviedol dnes spravodajský portál DutchNews.nl. V tejto oblasti vysoko presahuje priemer Európskej únie.

Dôvodom tohto stavu je komplikovaný systém prijímacích skúšok na vysokoškolské lekárske odbory, čo mladých ľudí núti voliť si iné študijné predmety, a tiež finančná neatraktívnosť učiteľského povolania.

"Zo všetkých bohatých krajín sveta má Holandsko najmenej lekárskych odborníkov," tvrdí profesor ekonomiky z Amsterdamskej slobodnej univerzity Bas van der Klaauw. Podľa jeho slov je potrebné zmierniť spôsob prijímacích skúšok, aby sa viac mladých ľudí hlásilo na štúdium v oblasti zdravotníctva.

Z hľadiska učiteľov matematiky a cudzích jazykov patrí Holandsku posledná priečka v EÚ, upozornil DutchNews.nl s odvolaním sa na Eurydice, celoeurópsku informačnú sieť zameranú na oblasť vzdelávania a politiky vzdelávania.

Podľa tejto databázy bol v holandských školách v roku 2009 deficit učiteľov matematiky na úrovni 30,8 percenta a v oblasti výučby cudzích jazykov na úrovni 21,1 percenta. Priemer v EÚ pre oba ukazovatele je 15 percent, respektíve 7,7 percenta.

Holandsko má v súčasnosti rozbehnutý program vo výške 829 miliónov eur na zlepšenie odbornej prípravy mladých učiteľov, aby mali šancu dostať sa skôr do vyšších platových úrovní.

Podľa holandského ministerstva školstva sa kríza spojená s nedostatkom učiteľov prejaví najvypuklejšie okolo roku 2016, pričom stabilizácia pomerov sa očakáva až okolo roku 2020.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon