V Holandsku už má vyše polovica veľkých firiem vo vedení zastúpené ženy

Brusel/Amsterdam 6. septembra (TASR) – Holandsko patrí z hľadiska dosadzovania žien do riadiacich orgánov veľkých firiem medzi poslušnejších žiakov EÚ, uviedol dnes spravodajský server DutchNewes.nl s odvolaním sa na najnovšiu správu spoločnosti Female Board Index.

Po siedmich rokoch mapovania postupu žien do riadiacich orgánov verejne kótovaných firiem správa pripomína, že v súčasnosti viac ako polovica z 85 veľkých holandských firiem má aspoň jednu ženu vo vedení spoločnosti alebo v dozornej rade. Vlani 24 zo 69 novovymenovaných členov dozorných rád týchto spoločností tvorili ženy.

„Ak budeme v tomto tempe pokračovať, Holandsko dosiahne cieľ EÚ 40-% účasť žien v predstavenstve firiem do piatich rokov,“ uviedol pre denník Volkskrant univerzitný profesor z Tilburgu a tvorca uvedeného indexu Mijntje Lückerath.

Komisárska EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová už dva roky presadzuje iniciatívu, aby verejne obchodovateľné spoločnosti zvýšili do roku 2015 zastúpenie žien v predstavenstvách firiem na 30 %, pričom do roku 2020 by malo byť ich zastúpenia na úrovni 40 %.

Holandsko je podľa profesora Lückeratha schopné splniť cieľ EÚ o 30-% zastúpení žien v riadení firiem do roku 2016.

Denník Volkskrant upozornil, že ženské členky dozorných rád sú väčšinou mladšie ako ich mužskí kolegovia a pochádzajú z rôznych pracovných prostredí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll