V. HUDÁK: Dohoda o finančnej pomoci pre Cyprus je víťazstvom rozumu nad emóciami

Brusel 25. marca (TASR) – Dohoda o finančnej pomoci Cypru je víťazstvom rozumu nad emóciami a je v línii toho, čo si želala aj Slovenská republika. Konštatoval to po skončení nočného rokovania ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Vazil Hudák.

Spresnil, že dosiahnutá dohoda je v línii toho, o čom rokovali ministri už pred týždňom, v noci z 15. na 16. marca. Chránené vklady v cyperských bankách do sumy 100.000 eur sú nedotknuté, nezavedie sa žiadna daň z vkladov a zároveň sa udržala obálka finančnej pomoci vo výške 10 miliárd eur, ktorými prispeje eurozóna spolu s Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Základné aspekty dohody však majú výrazný vplyv na dve najväčšie banky na ostrove – Laiki Bank a Bank of Cyprus. Hudák konštatoval, že Laiki Bank bude de facto zlikvidovaná, keď sa jej aktíva rozdelia na "dobré" a "zlé". Dobré aktíva sa spolu so záväzkami programu Asistencie v prípade straty likvidity (ELA) od Európskej centrálnej banky (ECB) presunú na Bank of Cyprus. Tá bude aj naďalej podporovaná ECB a dôjde k posilneniu jej kapitalizácie aj tým, že sa vymení časť nechránených vkladov, ktoré sa presunú na jej účty.

"To by malo umožniť, aby sa do značnej miery očistil tento sektor a aby sa znížila záťaž na potrebu financovania. S 10 miliardami eur od eurozóny a MMF by sme mali dosiahnuť celkový rozsah programu, ktorý v roku 2020 nepresiahne úroveň zadlženosti nad 100 % HDP," vysvetlil Hudák. Vďaka tejto dohode zostáva podľa neho ostrovná krajina aj naďalej členom eurozóny, aj keď počas nedeľňajších a nočných rokovaní mnohí o tom už pochybovali. Dohoda o finančnej pomoci pre Cyprus je však podľa neho iba začiatkom dlhej cesty k hospodárskemu oživeniu krajiny.

"Táto situácia je kolapsom doterajšieho biznis modelu Cypru, ktorý bol založený na nízkych daniach, nejasných finančných tokoch a na tom, že sa na Cypre usadzovali peniaze od ruských oligarchov a rôznych schránkových firiem. To sa musí teraz zmeniť a Cyprus sa musí nastaviť novým spôsobom," avizoval Hudák.

Dohodu, ktorá zachránila Cyprus pred hrozbou štátneho bankrotu, už nemusí schvaľovať cyperský parlament, keďže súvisiacu legislatívu schválil už koncom minulého týždňa. To bolo podľa Hudáka nevyhnutné, lebo cyperským bankám dochádzala likvidita a išlo o záchranu celého bankového sektora.

Cyperská delegácia podľa Hudáka nakoniec pochopila, že Euroskupina v jej návrhoch už nemá kam ustupovať. "Zvíťazil rozum nad emóciami. Ale teraz nás čaká dlhá a tvrdá práca, aby sa to implementovalo a aby Cyprus pokračoval v rámci eurozóny ako zdravá ekonomika," dodal štátny tajomník slovenského rezortu financií.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo