V. HUDÁK: Z 9-miliardového rozpočtového výpadku EÚ chýba SR 400 miliónov eur

Brusel 9. novembra (TASR) – Korekcia rozpočtu EÚ na rok 2012 a 2013 bola hlavnou témou dnešného "rozpočtového" rokovania ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli. Slovensko na Rade EÚ zastupoval štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák, podľa ktorého z celkového 9-miliardového výpadku v tohoročnom rozpočte EÚ bude krajine chýbať 400 miliónov eur.

"Ide o korekciu a návrhy, ktoré prišli zo strany Európskej komisie. V roku 2012 je navrhované navýšenie rozpočtu vo výške 9 miliárd eur, ktoré by vykrylo využívanie čerpania európskych fondov," uviedol Hudák. Spresnil, že na budúci rok je zatiaľ návrh 2,8-% navýšenia rozpočtu, čo je priechodná cifra zo strany krajín, ktoré sú čistými prispievateľmi do európskeho rozpočtu.

Podľa Hudáka ku korekciám v rozpočte únie dochádza aj preto, že to do určitej miery odzrkadľuje koniec súčasného sedemročného rozpočtového obdobia, keď sa mnohé projekty implementujú a dokončujú.

Z 9 miliárd eur, čiže z celkového tohoročného výpadku vo financovaní EÚ, Slovensko má pohľadávky vo výške asi 400 miliónov eur, upozornil Hudák.

"Táto čiastka, ak by sa neprijalo navýšenie na tento rok, by sa iba zvyšovala. To by bol pre nás problém, lebo by sme nemohli preplácať faktúry, ktoré už prichádzajú na rôzne rezorty aj na ministerstvo financií," povedal Hudák. Nenavýšenie tohoročného rozpočtu únie by mohlo znamenať aj potenciálny výpadok z hľadiska slovenského rozpočtu a navýšenia štátneho deficitu.

Chýbajúcich 400 miliónov eur je pre SR dôležitých najmä z hľadiska projektov zameraných na ekonomický rozvoj a verejné investície.

Hudák pripustil, že sa môže opakovať scenár z minulosti, keď chýbajúce euromilióny dostane Slovensko až niekedy na budúci rok, pričom vláda bude musieť operatívne hľadať spôsoby, ako prefinancovať prichádzajúce faktúry z iných neeurópskych zdrojov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl