V Lotyšsku sa začala kampaň na vypísanie referenda proti vstupu do eurozóny

Brusel 5. júna (TASR) – V deň, keď Európska komisia (EK) oficiálne odporučila prijatie Lotyšska do eurozóny od 1. januára 2014, sa v tejto krajine rozbehla kampaň zbierania podpisov za vyhlásenie referenda proti prijatiu eura, uviedla rumunská tlačová agentúra Agerpress.

Lotyšská organizácia s názvom "Za lat, proti euru!" začala dnes so zberom podpisov na podporu usporiadania referenda k udržaniu lotyšskej národnej meny.

Podľa lotyšských právnych predpisov je potrebné pre konanie referenda v prvej fáze vyzbierať celkom 30.000 podpisov, ktoré potom treba odovzdať Ústrednej volebnej komisii. Tá sa následne stane organizátorom oficiálneho zhromažďovania podpisov na zvolanie referenda. Zákon predvída najmenej 10 % podpisov právoplatných voličov, čo v prípade Lotyšska znamená asi 154.000 osôb.

V marci 2010 lotyšská vláda rozhodla, že krajina vstúpi do eurozóny od 1. januára 2014. Krajine sa už koncom roka 2012 podarilo splniť náročné maastrichtské kritériá, zabezpečiť nízku inflácia, rozpočtový deficit nepresahujúci 3 % HDP a verejný dlh hlboko pod hranicou 60 % HDP.

Lotyšská vláda, parlament, ako aj prezident Andris Berzinš schválili návrh zákona o eure. Na začiatku marca lotyšské úrady požiadali Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku (ECB) o posúdenie, či krajina spĺňa podmienky pre prechod na európsku menu. Tento proces skončil dnes, keď eurokomisár pre finančné záležitosti a euro Olli Rehn v mene EK oficiálne odporučil vstup Lotyšska do eurozóny.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky však väčšina obyvateľov Lotyšska, 53 % respondentov, je proti vstupu do eurozóny. Nahradenie národnej meny lat jednotnou európskou menou podporuje iba 38 % Lotyšov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll