V Luxemburgu sa schádzajú ministri zahraničných vecí EÚ

Luxemburg 14. októbra (TASR) – Najnovší vývoj v Sýrii a Egypte, situácia v Mali, nukleárny program Iránu či nedávne voľby v Bielorusku a Gruzínsku prediskutujú európski ministri zahraničných vecí na svojom pondelkovom (15. októbra) rokovaní v Luxemburgu. V predvečer rokovania sa dnes uskutoční neformálna večera s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Slovensko zastupuje podpredseda vlády a šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Ministri európskej dvadsaťsedmičky – vo formáte Rady EÚ pre zahraničnú politiku – by mali potvrdiť hlboké znepokojenie nad zhoršujúcou sa situáciou v Sýrii a prelievaním krízy do susedných krajín. Prerokujú aj sankcie voči sýrskemu režimu, kontakty s tamojšou opozíciou a pomoc utečencom. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyše 320.000 ľudí utieklo za hranice Sýrie, zatiaľ čo 1,2 milióna ich muselo zmeniť domov v rámci krajiny.

V nadväznosti na voľby v Bielorusku sa diskutuje, že EÚ predĺži existujúce sankcie voči režimu do 31. októbra 2013 a naďalej pritom požaduje prepustenie a rehabilitáciu politických väzňov. Ako konštatovala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisár pre susedskú politiku Štefan Füle, parlamentné voľby z 23. septembra sa „konali v atmosfére represie“ a predstavujú „ďalšiu premárnenú šancu na dodržanie medzinárodných štandardov“. Na sankčnom zozname EÚ sa momentálne nachádza 243 členov režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, vrátane jeho osoby, a 32 firiem.

Reč bude aj o povolebnom Gruzínsku. EÚ – prostredníctvom C. Ashtonovej a Š. Füleho – ocenila všeobecne pozitívny priebeh volieb z 1. októbra i vysokú účasť, ktoré podčiarkujú odhodlanie Tbilisi kráčať po demokratickej ceste.

TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.