V. ORBÁN: O 4 až 5 rokov bude v Maďarsku najlacnejšia elektrina v EÚ

Budapešť/Bombaj 18. októbra (TASR) – O štyri až päť rokov bude môcť byť v Maďarsku najnižšia cena elektrickej energie v rámci Európskej únie, vyhlásil dnes v Indii maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dodal, že podmienkou je rozšírenie kapacít využitia atómovej energie.

Podľa agentúry MTI predseda vlády v rámci druhého dňa návštevy juhoázijskej krajiny na indicko-maďarskom obchodnom fóre v Bombaji povedal, že v Maďarsku v súčasnosti klesajú ceny elektriny pre domácnosti. Vláda by však podľa jeho slov chcela dosiahnuť, aby neskôr náklady na túto energiu klesli aj pre veľkoodberateľov.

Orbán pripomenul, že 40 % dodávok elektriny v jeho krajine pochádza z atómovej energie, tento podiel chce kabinet v nadchádzajúcom desaťročí rozšíriť na 60 až 70 %. Dodal, že vláda je blízko k dohode o rozšírení atómovej elektrárne. K tomu, aby sa tak stalo, by vládny Fidesz musel vyhrať budúcoročné voľby.

Podľa maďarského premiéra Spojené štáty na rozdiel od Európy lepšie zvládli krízu, pretože majú o tretinu nižšie ceny energií. "Ak Európania nenájdu spôsob zníženia cien energií – pre domácnosti, ale aj pre podniky, tak nemajú šancu získať späť konkurencieschopnosť," povedal Orbán.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gl