V. ORBÁN: Otázka riešenia rómskej problematiky má zostať v národnej kompetencii

Bratislava 28. januára (TASR) – Otázka riešenia rómskej problematiky by sa nemala presunúť spod národných kompetencií pod spoločnú európsku. Naďalej za to bude mať primárnu zodpovednosť každý z členských štátov Európskej únie. Takéto závery bude obsahovať aj celoeurópska rómska stratégia, ktorú pripravuje Maďarská republika v rámci svojho polročného predsedníctva v EÚ.

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je dnes na oficiálnej návšteve Slovenska, deklaroval, že MR už pripravuje k stratégii základný dokument. V apríli tohto roku by mal byť v takej podobe, aby o ňom mohli diskutovať jednotlivé vlády európskej dvadsaťsedmičky. Jeho definitívne schválenie plánuje Budapešť v druhej polovici júna na summite EÚ.

Pripomenul, že stratégiu potrebuje Európa preto, aby si aj západné krajiny uvedomili, že ide o závažnú a ťažkú otázku ohľadom spôsobu života rómskej populácie. Je toho názoru, že ak sa už usadeným Rómom nepomôže s integráciou do spoločnosti, tak sa znovu vrátia ku kočovníctvu a budú sa voľne pohybovať po celej únii. "Každá členská krajina EÚ má eminentný záujem o to, aby sa usadení Rómovia integrovali do spoločnosti," podčiarkol Orbán.

Pripomenul, že maďarská vláda vynaložila na túto problematiku veľa financií, ale s nízkym stupňom efektivity. Podľa neho treba preto doterajšiu prax zmeniť.

er vs