V. ORBÁN: Program nášho predsedníctva nie je komplikovaný, iba ťažký

Bratislava 14. decembra (TASR) – Program najbližšieho polročného predsedníctva Maďarskej republiky v Európskej únii nie je komplikovaný, iba ťažký. Na tlačovej konferencii po stretnutí so svojou slovenskou partnerkou to vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. "Ale dá sa riešiť," dodal, v čom ho podporila aj Iveta Radičová so slovami: "Pomôžeme".

Jednou z hlavných priorít je vypracovanie celoeurópskej rómskej stratégie. Spolu s predsedníčkou vlády SR sa zhodli na dôležitosti ďalšieho rozširovania Európskej únie. Orbán vyjadril presvedčenie, že počas ich predsedníctva sa ukončia prístupové rokovania s Chorvátskom a v tomto smere sa pohne dopredu proces so Srbskom. "Radi by sme videli Bulharsko a Rumunsko v schengenskom priestore," zdôraznil Orbán. Pripomenul tiež prípadnú zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá vyplýva z avizovaného zriadenia stáleho krízového mechanizmu pre prípad rozpočtovej nedisciplinovanosti členských štátov po roku 2013. "Je to mimoriadne ťažká práca, ale má aj pekné stránky. Málo krajín môže zažiť to, že v čase predsedníctva sa zmení základná zmluva," konštatoval maďarský premiér.

Poukázal tiež na potrebu koordinácie hospodárskej politiky členských krajín únie a vytvorenia mechanizmu na ochranu eura.

er ed