V Rumunsku zúri mafia

 

Krátka správa

Prezident Traian Basescu podľa rumunskej verzie portálu EurActiv kritizuje rumunskú vládu za podporu „záujmových skupín“. Basescu vo svojom nedávnom prejave poukázal na „ekonomické výhody“, ktoré vláda poskytuje rôznym skupinám. Basescu tieto skupiny označil za „mafiu“ a zdôraznil, že už je načase, aby ministri a členovia vlády prevzali zodpovednosť za zákony, ktoré schvaľujú. „Mafia príliš mnoho krát dosiahla až na vládny stôl,“ uviedol.

„Máme zákony, ktoré musíme dodržiavať,“ povedal Basescu. Zopakoval, že bude vždy proti zasahovaniu štátnych inštitúcií do práce iných organizácií.

Riaditeľ rumunského denníka Gardianul Gabriel Stanescu však uviedol, že výrazy, ktoré prezident použil, sú tak trochu prehnané. Stanescu povedal, že prezident hovoril o mafiánskych skupinách; no tieto nepoužívajú jeden z najpopulárnejších nástrojov mafie – zločin.

Ostatní politickí lídri obvinili prezidenta z „nezodpovedného prístupu“, pretože jeho obvinenia boli veľmi všeobecné.

Basescu tiež hovoril o „strašnom boji“, viditeľnom vo vzťahoch medzi niektorými médiálnymi inštitúciami, vlastnenými a ovládanými členmi nezákonných záujmových skupín. „Existujú mediálne trusty vo vlastníctve záujmových skupín, ktoré bránia spoločnosti ako Rafo alebo Rompetrol,“ vyhlásil prezident. Proti manažmentom oboch spoločností v súčasnosti prebieha súdny proces za podvod.

Šéf delegácie Európskej komisie v Rumunsku Jonathan Scheele ocenil reformy a zmeny, prijaté v roku 2005, no uviedol, že krajina sa nachádza v kritickom bode pred májovou správou. „Stále existujú veci, ktoré je potrebné zlepšiť, aby sa Rumunom už pred vstupom do Európskej únie žilo lepšie,“ citoval jeho výrok denník Bucharest Daily News.

Komisia opakovane upozornila na potrebu bojovať s prebujnenou korupciou ako kľúčovú podmienku členstva Bukurešti v EÚ.