V. SOTÁK: Sankcie medzi EÚ a Ruskom vážne zasiahnu Európu aj Slovensko

Bratislava 20. augusta (TASR) – Riešenie rusko-ukrajinskej krízy vojenskou cestou a formou sankcií namiesto diplomacie bude mať veľmi zlé dôsledky pre Slovensko i celú Európsku úniu (EÚ). Uviedol to predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták po skončení dnešného zasadnutia Rady vlády SR na podporu exportu a investícií. Tlmočil tým stanovisko slovenských zamestnávateľských zväzov a podnikateľskej sféry.

Zamestnávatelia na Slovensku podľa jeho slov považujú situáciu za veľmi vážnu. „Slovensko je malá, otvorená ekonomika a myslieť si, že nás sa to nedotkne, je hlboký omyl,“ zdôraznil Soták. „Rusko je obrovská krajina, ktorá pomáha celej EÚ tým, že jej umožňuje umiestňovať svoje výrobky na ruských trhoch. Ak Putin zakáže dovozy z EÚ a bude riešiť spor cez plyn a ropu, a na Slovensku nebude plyn a ropa, tak sa budeme všetci pozerať, kam sme sa dostali,“ upozornil. Je presvedčený, že ak dnes firmy vplyv sankcií necítia, neznamená to, že sa ich to nedotkne o týždeň či o mesiac, keď Moskva prijme ďalšie odvetné opatrenia.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák pripúšťa, že ak by mali sankcie eskalovať, Slovensko bude v skupine krajín, ktoré negatívne ovplyvnia najviac. „Je tu riziko, že slovenský trh bude zaplavený výrobkami, ktoré boli pôvodne určené pre ruský trh,“ skonštatoval. Za dôležité označil naštartovať politické riešenie problému. Ako dodal, Slovensko by si malo zadefinovať svoje záujmy a nájsť spojencov, ktorí mu ich pomôžu presadzovať.

Predmetom tretieho zasadnutia rady v tomto roku bolo aj zameranie ekonomickej diplomacie SR v oblasti bilaterálnych vzťahov do roku 2016 a pozícia Slovenska v rokovaniach o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA, teda pripravovanej dohode o voľnom obchode. „Otvorenej slovenskej ekonomike každá liberalizácia obchodu vyhovuje. Ale máme svoje citlivé položky, kde si musíme naše záujmy ustrážiť. Je dôležité, aby sme sa nestali obeťou tejto liberalizácie,“ povedal Lajčák. Z tejto dohody by mohol podľa neho profitovať predovšetkým slovenský automobilový priemysel. Naopak, obavy z otvorenia trhov vyjadrujú najmä poľnohospodári.

Rezort diplomacie zároveň partnerom priblížil stav prípravy budovania štátnej značky, takzvaného brandingu. V súčasnosti prebieha verejná diskusia prostredníctvom internetovej stránky ministerstva, ktorá bude trvať do konca roka. „Oslovujeme mienkotvorné osobnosti, ale ktokoľvek sa môže zapojiť do tejto debaty a vyjadriť svoj názor na značku Slovenska, čo by mala obsahovať, ako by sa malo prezentovať,“ vyzval minister. Na vybudovanie profesionálnej značky krajiny sa majú použiť prostriedky rezortov zahraničných vecí, dopravy a hospodárstva.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.

kve zll