V Srbsku vraj plánovali sabotáž vládneho lietadla

foto: Žena prechádza okolo grafiti "EÚ ? Nie, ďakujeme!" 20. februára 2008 v Belehrade. zdroj: TASR

Srbské ministerstvo vnútra uviedlo, že premiér Ivicia Dačić sa napriek týmto odhaleniam rozhodol vrátiť sa vo štvrtok jedným z dvoch vládnych špeciálov z Dublinu do Belehradu. Dačić zároveň zastáva post ministra vnútra.

Srbský predseda vlády bol v Írsku rokovať o určení dátumu začiatku prístupových rokovaní s EÚ. Kandidátsky štatút dostala krajina v marci 2012.

Dačić je momentálne ústrednou postavou škandálu týkajúceho sa kontaktov jeho samého ako a jeho poradcov s údajným pašerákom drog. Medializované informácie v srbskej tlači spôsobili aj rozruch vo vládnej koalícii, ktorá je pri moci necelých 6 mesiacov.

Premiér priznal stretnutie s Rodoljub Radulovićom, známym tiež po menom Miša Banana, v roku 2008. Odmieta však akékoľvek pochybenia. Dačić tvrdí, že sa stal cieľom skupín, ktoré sa snažia zastaviť boj vlády proti organizovanému zločinu a korupcii.

Niektorí analytici hovoria o boji o moc medzi Dačićom a jeho koaličným parterom Srbskou progresívnou stranou (SNS). Jej popularita rastie a predčasné voľby by jej pomohli posilniť si pozíciu. SNS takéto špekulácie odmieta.

Ministerstvo vnútra pod Dačićovým vedením vo štvrtok oznámilo, že jej tajné služby identifikovali „kriminálne klany“, ktoré pracovali s osobami s prístupom k vládnej letke. Tí mali vypracovať plán sabotáže stroja počas cesty jedného z troch politikov, prezidenta Tomislava Nikoliča, premiéra Dačića alebo lídra SNS Alexandra Vučića, ktorý sa najviac profiluje ako boj na čele proti organizovanému zločinu.

Srbsko stále zápasí so sieťou zločinu prerasteného s politikou, ktorý sa v krajine zakorenil najmä v 90. rokoch počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie. Neznámym nie sú pre krajinu ani politické vraždy. Prvého srbského premiér po páde Miloševiča Zorana Djinjiča zastrelili v Belehrade v roku 2003. Páchateľmi boli bývalí členovia elitnej policajnej jednotky spolupracujúci s mafiou.

Srbské ministerstvo vnútra a bezpečnostné služby sú známe tým, že v nich fungujú rôzne skupiny, ktoré jednotlivé frakcie  často zneužívajú politickí rivali proti sebe.

EurActiv/Reuters