V. STEPANOV: Pre Ukrajinu sú európske štandardy viac ako samotné členstvo v EÚ

Bratislava 24. marca (TASR) – Dosiahnutie európskych štandardov je pre Ukrajinu významnejšie ako samotný vstup do Európskej únie. Vyhlásil to dnes v Bratislave predstaviteľ administratívy ukrajinského prezidenta Valerij Stepanov.

„Chceme sa integrovať cez európske štandardy, ich dosiahnutie je pre nás dôležitejšie ako samotný fakt členstva,“ povedal na konferencii o prioritách spolupráce Slovenska a Ukrajiny.

Stepanov pripomenul, že prvá návšteva nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča viedla do Bruselu. „Ukrajinská strana je pripravená na konštruktívnu spoluprácu s EÚ,“ povedal zástupca vedúceho hlavnej služby pre medzinárodnú spoluprácu prezidentského úradu.

Kyjev by mal s EÚ do konca roka podpísať asociačnú dohodu, ktorá bude obsahovať aj vytvorenie zóny voľného obchodu. Jej súčasťou však nebude perspektíva členstva Ukrajiny v únii.

Stepanov tiež deklaroval, že sa už nevyskytne podobná situácia, ako bola plynová kríza z januára 2009. „Treba obnoviť dôveru medzi Ukrajinou, Ruskom a európskymi spotrebiteľmi plynu,“ dodal.

Záujem Slovenska o rozvíjanie spolupráce s Ukrajinou a pomoc v jej európskej integrácii zdôraznil šéf sekcie verejnej diplomacie Ministerstva zahraničných vecí SR Vasiľ Grivna. Za signál takéhoto záujmu označil aj minuloročné vyslanie bývalého ministra zahraničných vecí a vicepremiéra pre európsku integráciu Pavla Hamžíka za veľvyslanca SR v Kyjeve.

„My sme mimoriadne zainteresovaní, aby sa tie európske štandardy začali na Ukrajine uplatňovať,“ uviedol Grivna, ktorý bol veľvyslancom v Kyjeve v rokoch 1999-2005.

Vzájomné vzťahy a spoluprácu by mala oživiť oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Ukrajine, ktorá je pripravovaná na druhý polrok tohto roka.

Expert kyjevského Inštitútu pre euroatlantickú spoluprácu Olexander Suško vyjadril pochybnosť o oddanosti novej ukrajinskej vlády európskym štandardom. Varoval, že napriek určitým pozitívnym javom môže dôjsť k „erózii demokratických inštitúcií“ a vývoju k autoritatívnemu systému, aký bol na Ukrajine do roku 2004.

hol vs