V4: Rozdiely medzi východnými a západnými členmi EÚ stále pretrvávajú

Brusel 11. februára (TASR) – Ekonomické rozdiely, ktoré delia západné a východné krajiny Európskej únie (EÚ), stále pretrvávajú. Pomôcť ich postupne zmazávať by mala nová európska stratégia pre rast a rozvoj zamestnanosti Európa 2020. Zhodli sa na tom predsedovia vlád krajín V4 na dnešnom stretnutí pred zasadnutím summitu Európskej únie (EÚ).

Nová stratégia, o ktorej dnes rokujú lídri štátov únie, by mala nahradiť Lisabonskú stratégiu. Práve jej ciele sa podľa V4 kvôli zlému "západnému" nastaveniu nepodarilo do značnej miery splniť. "Ciele musia byť stanovené aj podľa reality, ktorá je na východe, a je jasné, že rozdielna ekonomická pozícia aj rozdielne podmienky medzi východnými a západnými členmi Európskej únie ešte stále pretrvávajú," informoval TASR o rokovaniach V4 Braňo Ondruš, hovorca slovenského premiéra Roberta Fica.

Z tohto dôvodu budú lídri V4 presadzovať, aby bola významnou súčasťou novej stratégie kohézna politika, teda politika zameraná na vyrovnávanie rozdielov medzi jednotlivými krajinami únie. V4 tak bude podporovať zachovanie rôznych finančných nástrojov, ako je kohézny či štrukturálne fondy.

"Väčší dôraz ako doteraz, chcú krajiny presadzovať na spoločnú politiku v oblasti energetiky," uviedol Ondruš. Malo by ísť o rozvoj a podporu nových energetických zdrojov v súlade s environmentálnymi cieľmi EÚ. Podporovať budú aj spoločný postup únie v prípade energetickej regulácie. "V tejto súvislosti, čo bolo pozitívne prijaté aj zo strany ostatných partnerov V4, sme zdôraznili, že budeme klásť dôraz na rozvoj, modernizáciu a predovšetkým na zvyšovanie bezpečnosti jadrovej energetiky," vysvetlil premiérov hovorca.

Aktuálne prebieha mimoriadny summit únie, ktorý sa predovšetkým venuje pomoci Grécku. Túto krajinu, ktorá je aj súčasťou eurozóny, sužujú ekonomické problémy.

(mimoriadna spravodajkyňa Edita Muchová) pop