Van Rompuy a Barroso ocenili politický a ľudský odkaz Nelsona Mandelu

Brusel 6. decembra (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso krátko po oznámení správy o smrti bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu vydali spoločné stanovisko, v ktorom ocenili odkaz jednej z najväčších politických osobností našej doby.

"Je to veľmi smutný deň nielen pre Južnú Afriku, ale aj pre celé medzinárodné spoločenstvo. Smútime nad smrťou jednej z najväčších politických osobností našej doby. Nelson Mandela bol nielen kľúčom k transformácii Juhoafrickej republiky na demokratickú krajinu. Predstavuje boj proti rasizmu, politickému násiliu a neznášanlivosti," uviedli obaja lídri EÚ v spoločnom stanovisku.

V mene Európskej únie vyjadrili úprimnú sústrasť Mandelovej rodine ako aj vláde a ľudu Juhoafrickej republiky.

Podľa Barrosa a Van Rompuya je Mandela symbolom boja za spravodlivosť, slobodu a dodržiavanie ľudských práv.

"Všetkých nás naučil veľkú lekciu zmierenia, politického prechodu a sociálnej transformácie. Iba osoba s hlbokým zmyslom pre ľudskosť, mravnú integritu a autoritu, s jasnou víziou pre budúcnosť svojej krajiny, mohla dosiahnuť to, čo sa jemu podarilo," skonštatovali lídri EÚ.

Barroso a Van Rompuy dodali, že neexistuje lepší spôsob ako si uctiť pamiatku Nelsona Mandelu než ako si znovu potvrdzovať spoločný záväzok presadzovať hodnoty skutočnej a hlbokej demokracie, za ktoré Mandela neúnavne bojoval.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab