Van Rompuy: Doteraz sa len málokto zaujímal o kvalitu ľudských práv v Egypte

Brusel 8. februára (TASR) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes vyjadril poľutovanie nad tým, že Európska únia nereagovala jednotným hlasom na politický vývoj uplynulých týždňov v Egypte. Za zaujímavé považuje aj to, že až do odštartovania demonštrácií sa nad kvalitou života Egypťanov vo vlastnej krajine pozastavoval len málokto z činiteľov Európskej únie.

"Nechali sme odznieť veľa rôznych hlasov k Egyptu, azda ich bolo aj príliš veľa. Ale v samotnej podstate bol ich obsahom ten istý odkaz," komentoval diplomatické vyjadrenia lídrov únie Van Rompuy narážajúc na to, že za úniu mal hovoriť jeden človek.

Van Rompuy vytkol počas svojho sumarizovania záverov minulotýždňového zasadnutia Európskej rady aj to, že situácia okolo ľudských práv v Egypte bola terčom záujmu len okrajovo až do bodu, kým nezačali rozsiahle protesty v krajine.

"Ako som to sledoval, až na posledné týždne, Egypt nikdy nebol predmetom diskusií, a to určite nie, čo sa týka ľudských práv. Egypťania uprednostňovali stabilitu a tá prinášala ovocie, ako niekoľkí z vás poznamenali, rovnako aj to, že ako Egypt veľmi prispieva k mieru a stabilite na Blízkom východe," apeloval na europoslancov Van Rompuy s dodatkom, že do demonštrácií premietnuté úsilie prodemokratických skupín bolo "síce neočakávané, ale nie nevítané".

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh