Van Rompuy hnevá európskych politikov

Predseda Európskej rady Herman van Rompuy vyjadril v interview pre Sueddeutsche Zeitung svoj nesúhlas s voľbou predsedu Komisie prostredníctvom súboja „vedúcich kandidátov“ hlavných politických rodín v európskych voľbách.

Parlament vs. tí, čo rozhodujú

Van Rompuy uznal, že Parlament má od vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti v roku 2009 „dôležitú rolu“, ale následne dodal: „Rozdiel medzi Parlamentom a tými, čo skutočne rozhodujú je pre občanov veľmi jasný. Nízka voličská účasť v európskych voľbách je toho dôkazom.“

Poslancov EP, ktorí už vedú volebnú kampaň, Rompuyovo vyhlásenie rozhnevalo. Parlament trvá na tom, že líder politickej skupiny, ktorá získa väčšinu miest v májových priamych voľbách do EP, by mal byť zvolený do vedenia Komisie. Zmluva o EÚ však hovorí, že rozhodnutie o nominácii kandidáta je na Európskej rade, zloženej z predstaviteľov hláv štátov a vlád. Rada pri tom musí po konzultáciách „vziať do úvahy“ výsledky volieb.

Rakúsky poslanec EP Hannes Swoboda, líder Skupiny socialistov a demokratov v EP sa na Twitteri rozohnil: „Škandalózne! Jednoznačne nerozumie demokratickému procesu nominácie v európskych voľbách (#EP2014)!"

Swoboda vedie kampaň za zvolenie nemeckého sociálneho demokrata Martina Schulza, ktorý dnes predsedá Európskemu Parlamentu. Ďalšie dve hlavné politické skupiny tiež postavili silných kandidátov. Stredo-pravá Európska ľudová strana (EPP) zvolila Jean-Clauda Junckera, bývalého dlhoročného premiéra Luxemburska. Liberálna skupina ALDE postavila poslanca EP Guya Verhofstadta, bývalého belgického premiéra.

Nie je tajomstvom, že Van Rompuy nesúhlasí s navrhovaním kandidátov do čela Komisie ako súčasť eurovolieb. Herman Van Rompuy bude viesť povolebný summit EÚ 27. mája. Jeho osobné názory môžu mať veľký vplyv.

Van Rompuy sa tak dostal do sporu aj so súčasným predsedom Komisie, Jose Manuelom Barrosom. Bol to práve Barrosov návrh, že európske politické strany by mali navrhovať kandidátov na predsednícku pozíciu Komisie v nadchádzajúcich eurovoľbách.

Barroso aj Van Rompuy sú z jednej politickej skupiny – EPP. Ani jeden z nich sa neuchádza o znovuzvolenie. Van Rompuy sa nechal počuť, že po uplynutí jeho mandátu 1.decembra 2014, ukončí svoju politickú kariéru. Barrosove plány sú menej jasné.

Van Rompuy je bývalý belgický premiér. Ostatní politici ho vnímajú ako mediátora belgického  štýlu, schopného sformovať koalíciu v EP po voľbách. V Belgicku je zvykom, že kráľ vymenuje mediátora, ktorý hľadá dohodu a koalíciu medzi rôznymi stranami, čo vedie k zvoleniu predsedu vlády.

Liberáli navrhovali, že by mohli byť prizvaní do koalície medzi hlavnými politickými stranami, aby sa vytvorila stabilita pre nasledujúce roky. Preto ALDE, ktorá je o mnoho menšia ako Socialisti a demokrati, alebo EPP, dúfa, že to bude práve ona, čo bude jazýčkom na váhach aj po týchto voľbách.

Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že EPP by získala  najviac – 222 kresiel, nasledovaná Socialistami s 209 kreslami. Liberálna ALDE by získala 60 kresiel a krajne ľavicová GUE-NGL približne 50. Zelení a Konzervatívci zhodne okolo 40 kresiel.

Pozície

Pri otázke, ako by okomentoval kontroverzné interview Van Rompuya, sa hovorca Komisie, Jonathan Todd len pousmial. Nasledovalo dlhé ticho a smiech v tlačovej miestnosti. Van Rompuy má právo vyjadriť svoj názor, hovorí Todd. Dodáva však, že Komisia bude trvať na správnej aplikácii Zmluvy o EÚ. „Myslím si, že je ešte priskoro zaujať postoj bez toho, aby sme vedeli, čo sa stane po voľbách,“ tvrdí.

Stredopravý kandidát EPP, Jean-Claude Juncker hovorí: „S voľbou vedúceho kandidáta je demokratická zubná pasta vytlačená z tuby.“ „ Staré časy, keď bol predseda Komisie volený v zákulisí diplomatmi sú už konečne za nami,“ povedal pre Sueddeutsche Zeitung.

Kandidát Socialistov a demokratov (S&D) pre Sueddeutsche Zeitung povedal, že vyhlásenia Van Rompuya boli „len jeho názorom a jeho interpretáciou, ktorá musí byť v súlade s náplňou jeho práce. Mnohí v Európskej rade vidia záležitosť spoločného kandidáta inak ako on. Čo je však dôležitejšie, európski voliči to vidia inak.“

„Veľmi nás sklamal odkaz, ktorý vyslal Van Rompuy,“ povedal Julian Priestley, bývalý generálny sekretár Európskeho Parlamentu, ktorý dnes vedie kampaň Martina Schulza. „Naďalej popiera vôľu európskych voličov a popiera demokratickú legitimitu nadchádzajúcich volieb,“ povedal Priestley pre Euractiv.

Ďalšie kroky

22-25.máj: Voľby do Európskeho parlamentu v 28 členských štátoch

27.máj: Lídri EÚ sa stretnú na summite EÚ, kde zhodnotia výsledky volieb do EP