VAN ROMPUY: Reštrukturalizácia gréckeho dlhu by zhoršila dlhovú krízu eurozóny

Paríž 24. mája (TASR) – Reštrukturalizácia gréckeho dlhu by nevyriešila dlhovú krízu eurozóny, naopak prehĺbila by ju, tvrdí stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Trvá na tom, že EÚ je rozhodnutá predísť krachu Atén.

Tri najdôležitejšie ratingové agentúry varovali, že každý pokus a zmiernenie gréckych záväzkov voči majiteľom dlhopisov bude považované za platobnú neschopnosť. Navyše by to malo negatívny vplyv na úverovú bonitu Portugalska a Írska, ktorých ratingy by spadli o niekoľko stupňov a dostali by sa do špekulatívneho pásma.

"Existuje reálne nebezpečenstvo, že akákoľvek forma reštrukturalizácie alebo reprofilácie by zhoršila situáciu," povedal Van Rompuy na fóre Organizácie krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži." Podľa neho sa EÚ musí vyhnúť krachu Grécka, ktorá by znamenala vyplatenie poistenia proti jeho platobnej neschopnosti. "Preto naďalej musíme klásť dôraz na to, aby sa pokračovalo v realizácii tvrdých, ale nevyhnutných reforiem."

"Grécka vláda urobila výrazný pokrok, keď v priebehu roka znížila deficit o 5 % HDP, kľúčovým faktorom pre úspech programu však sú ďalšie ambiciózne a rozhodné opatrenia, ktoré musí prijať grécka vláda," dodal Van Rompuy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop