Van Rompuy upozornil Poliakov na úskalia, ktoré ich čakajú počas predsedníctva

Brusel 1. júla (TASR) – Prezident EÚ Herman van Rompuy dnes vyhlásil, že bude úzko spolupracovať s Poľskom vo všetkých aspektoch, ktoré sa týkajú európskej agendy. Jeho vyhlásenie nasledovalo po stretnutí s poľským premiérom Donaldom Tuskom na oslavách oficiálneho odštartovania poľského predsedníctva únie vo Varšave.

Van Rompuy povedal, že pre Poľsko je to viac ako symbolická udalosť, keď po prvýkrát v histórii preberá šesťmesačné rotujúce predsedníctvo EÚ.

"Budem úzko spolupracovať s poľským predsedníctvom Európskej rady. Naša spolupráca nebude viazaná iba formálnymi kontaktmi a prípravou zasadaní Európskej rady, ale aj sériou neformálnych stretnutí a konzultácií na adresu záležitostí, ktoré sú predmetom európskej agendy," uviedol.

Vo vyhlásení pre novinárov akreditovaných v Bruseli dodal, že takáto úzka spolupráca je založená na spoločnej dôvere a zdieľaní spoločných európskych hodnôt.

"Ekonomické záležitosti budú aj v druhom polroku dominovať európskym debatám a preto budeme spolu vymýšľať spôsoby ako zvýšiť ekonomický rast, budeme spolu pripravovať nasledujúci summit krajín G20 v Cannes a budeme rokovať o finančných reguláciách," predstavil svoje plány Herman van Rompuy. Vo svojom stanovisku zdôraznil, že jednou z hlavných úloh poľského predsedníctva EÚ bude odštartovanie debát o novej finančnej perspektíve EÚ, čiže o viacročnom finančnom rámci pre úniu v období rokov 2014 – 2020.

"Nadchádzajúce rokovania o európskom rozpočte medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ budú intenzívne a komplexné. Debaty sa sústredia nielen na to, koľko peňazí a od koho, ale hlavne kam tie peniaze pôjdu, čiže aké budú politické priority únie v najbližších rokoch," upozornil dnes prezident EÚ na úskalia, ktoré čakajú predstaviteľov začínajúceho poľského predsedníctva počas výkonu ich mandátu

(spravodajca TASR Jaromír Novak) sla