Van Rompuy zaradil na májový summit EÚ otázku daňových únikov a daňových rajov

Brusel 12. apríla (TASR) – Boj proti daňovým únikom v Európskej únii (EÚ) sa stane jednou z hlavných tém mimoriadneho summitu EÚ 22. mája. Informoval o tom dnes predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý je zodpovedný za prípravu summitu orientovaného na ekonomické a energetické otázky v Európe.

Van Rompuy v televíznom komuniké pre médiá pripomenul, že daňové úniky a daňové podvody každý rok v EÚ predstavujú sumu okolo jedného bilióna eur.

"To je ako HDP Španielska, piatej najväčšej ekonomiky v EÚ, je to suma plánovaného rozpočtu únie na budúcich 7 rokov a stokrát viac ako pôžička, ktorú sme nedávno schválili pre Cyprus," uviedol Van Rompuy.

Daňové úniky sú podľa neho neférové voči väčšine obyvateľov EÚ, ktorí ťažko pracujú a z ich daní môžu fungovať štáty. Sú neférové aj pre podniky a spoločnosti, ktoré poctivo odvádzajú dane a sú tak menej konkurencieschopné voči nepoctivým firmám, ktoré si obchádzaním daňových povinností zlepšujú šance na trhu na úkor slušných firiem.

"Daňové úniky sú veľkým problémom pre štáty, ktoré potrebujú všetky zdroje, aby zlepšili stav svojich verejných financií," upozornil Van Rompuy.

Podľa neho v časoch ekonomickej krízy situácia jednoducho volá po zabezpečení efektívneho a férového výberu daní, a preto nemôže byť tolerovaná benevolentnosť voči daňovým únikom a voči tým, ktorí sa ich dopúšťajú.

Aj preto, ako zdôraznil Van Rompuy, sa rozhodol zaradiť do pracovnej agendy májového stretnutia lídrov EÚ v Bruseli tému daňových únikov a podvodov zameranú na boj proti týmto podvodom, ako aj otázku daňových rajov v Európe. Podľa neho nastal najvyšší politický moment s plnou vážnosťou sa venovať tejto problematike.

"Je povinnosťou každého členského štátu bojovať proti tomuto typu podvodov, ale členské štáty nemôžu vždy konať samé alebo izolovane od ostatných. Daňovú úniky sú cezhraničným fenoménom a vyžadujú si koordinovanú cezhraničnú spoluprácu," zdôvodnil Van Rompuy svoje rozhodnutie.

Predseda Európskej rady spresnil, že reaguje na podnety z mnohých členských štátov o potrebe spoločného boja proti podvodom na daniach, daňovým rajom a odbúravaní bankového tajomstva.

Van Rompuy pripomenul, že Európska komisia už v toto smere prišla s viacerými návrhmi, ale chcel by dosiahnuť zhodu o tejto záležitosti aj na úrovni najvyšších politických predstaviteľov členských štátov EÚ, a to ešte pred tohoročnými summitmi krajín G8 a G20, na ktorých by EÚ "mala hovoriť jednotným hlasom."

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jak