Vatikán nemá nič proti členstvu Turecka v EÚ

Krátka správa:

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi sa pre Anatolia News Agency vyjadril, že otázka tureckého členstva v EÚ je predovšetkým politickou otázkou a v tejto súvislosti dodal, že „je treba poznamenať, že Vatikán členom EÚ nie je.“ Uviedol: „Ak Turecko splní svoje záväzky a požiadavky EÚ, prečo by sa nemohlo stať plnohodnotným členom EÚ?” Lombardi tiež zdôraznil, že Vatikán nikdy nevydal žiadne oficiálne vyhlásenie o tom, že by bol proti snahám Turecka o európske členstvo. Avšak Kardinál Joseph Ratzinger, predtým, než sa stal Pápežom Benediktom XVI., bol známy svojím otvoreným negatívnym postojom proti vstupu Turecka do Únie. V roku 2004, ho francúzsky denník Le Figaro citoval: „Turecko vždy predstavovalo iný kontinent a je s Európou v trvalom kontraste.“

„Ak Turecko splní svoje záväzky a požiadavky EÚ, prečo by sa nemohlo stať plnohodnotným členom EÚ?”
Federico Lombardi, hovorca Vatikánu

Benedikt XVI. včera počas omše vo Vatikáne vyhlásil, že chce Turecku prejaviť úctu a náklonnosť. Požiadal veriacich o modlitby pred cestou. „Drahí bratia a sestry, ako viete, v nadchádzajúcich dňoch pôjdem do Turecka. V tomto momente chcem poslať srdečné pozdravy drahému tureckému národu, bohatému na históriu a kultúru,“ vyhlásil.

Pápež pricestuje do Turecka zajtra, 28. novembra 2006 a v krajine by mal ostať do piatku. Je to jeho prvá návšteva moslimskej krajiny od prevzatia pápežského úradu.

Turecko sa na pápežov príchod pripravuje už niekoľko dní. Pápeža by malo strážiť až 12 tisíc policajtov a vojakov.

Medzitým približne 25 000 Turkov v uliciach Istanbulu protestuje v masových demonštráciách proti návšteve hlavy katolíckej cirvi. Mnohí sa ešte stále cítia urazení prednáškou v septembri 2006, v ktorej pápež citoval byzantského cisára Manuela II. v jeho vyhláseniach, že Mohamed priniesol svetu výlučne „zlé a neľudské“ veci. Väčšina protestujúcich tvrdí, že pápež sa doteraz dostatočne neospravedlnil.