Veľvyslanci krajín EÚ v stredu prehodnotia postoj k sankciám voči Rusku

Brusel 9. septembra (TASR) – Európska únia v stredu rozhodne či zavedie nové ekonomické sankcie prijaté proti Rusku. Oznámila dnes hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová.

„Členské štáty sa budú znovu zaoberať touto otázkou a rozhodnú o ďalších krokoch,“ uviedla hovorkyňa.

Veľvyslanci 28 členských štátov v pondelok odložili „o niekoľko dní“ zavedenie nového balíka sankcií proti Moskve, na ktorom sa dohodli minulý týždeň v piatok. V stredu by EÚ mala zvážiť vyhodnotenie uplatňovania dohody o prímerí na Ukrajine, ktoré jej predloží jej diplomatický úrad.

Na prímerí sa v piatok v Minsku dohodla ukrajinská vláda s proruskými povstalcami.

Podľa „bežného postupu“ malo zavedenie sankcií vojsť do platnosti po jeho formálnom prijatí. K tomu nakoniec v pondelok nedošlo, pretože viacero nemenovaných členských štátov vyjadrilo obavy o možnom negatívnom vplyve nových sankcií na svoje národné ekonomiky alebo ich označilo za nevhodné po uzavretí piatkového prímeria.

Keďže došlo k prerušeniu bežného postupu, veľvyslanci musia začať s novým „formálnym konaním“, čo znamená zapojenie všetkých vlád členských krajín.

Zdroje z diplomatického prostredia EÚ naznačili, že najväčšiu zdržanlivosť voči novým sankciám v pondelok v Bruseli vyjadrili Rakúsko, Švédsko, Cyprus a Nemecko.

„Vzhľadom na vývoj situácie v teréne je únia pripravená úplne alebo čiastočne stiahnuť už schválené sankcie,“ povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy po skončení pondelňajšieho zasadnutia veľvyslancov z krajín EÚ.

Kocijančičová pripomenula, že EÚ pozorne sleduje uplatňovanie prímeria na východe Ukrajiny, ktoré doteraz platí s výnimkou niekoľkých incidentov.

Stále zastúpenie Ukrajiny pri EÚ dnes vyzvalo lídrov únie, aby „bezodkladne“ prijali a uplatnili nové sankcie voči Rusku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab