Verheugen obhajuje členstvo Turecka v EÚ

 

Pozadie

EÚ spustila prístupové rokovania s Tureckom 3. októbra 2005. O rozhovoroch sa často hovorí, že majú „otvorený koniec” a predpokladá sa, že potrvajú prinajmenšom jedno desaťročie. Niektorí európski lídri sa už začali zasadzovať o tzv. „privilegované partnerstvo”, aby demonštrovali svoj opozičný postoj k tureckému členstvu. Komisia sa v týchto dňoch so zvýšeným nasadením snaží urýchliť rokovania, ktoré sa spomalili v dôsledku nevyriešených otázok, medzi ktoré patria napríklad cyperský problém či sloboda vyjadrovania. Európsky parlament schválil 27. septembra 2006 kritickú správu o Turecku.

Otázky

Ex-komisár pre rozširovanie Günter Verheugen v rozhovore s nemeckým týždenníkom Bild am Sonntag 8. októbra 2006, varoval, že: „Európa vysiela Turecku takmer výhradne negatívne signály.” Dodáva: „Sústreďujeme sa len na slabé stránky krajiny a nevyzývame ju k zmenám. Týmto spôsobom sami živíme odpor k uskutočňovaniu reforiem, ktoré žiadame, čo vzápätí vyvoláva v Európanoch dojem, že Turci to jednoducho nedokážu.” Hovorí: „Je to nebezpečná špirála a hrozí, že povedie ku globálnemu politickému zlyhaniu najvyššieho rádu.”

Tieto komentáre len zdôraznili postoj komisára pre rozširovanie Olliho Rehna, ktorý minulý týždeň vystríhal pred rizikom, že debatami o „privilegovanom partnerstve“ si EÚ sama vytvára nepriateľov v tureckých radoch.

Verheugenov postoj sa tiež radikálne líši od postoja nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá počas svojho minulotýždňového pracovného pobytu v Turecku viackrát zopakovala, že uprednostňuje privilegované partnerstvo. Taktiež však vyhlásila, že by sa nepostavila do cesty prístupovým rokovaniam. Merkelová sa po svojej návšteve dostala do sporu so svojím koaličným partnerom, sociálnymi demokratmi, práve kvôli otázke tureckého členstva v EÚ.

Pozície

Nicolas Sarkozy, kandidát na francúzskeho prezidenta, zdôraznil svoj odmietavý postoj k tureckému členstvu v EÚ vyhlásením, že ak Ankara nedodrží svoje záväzky v súvislosti s Cyprom, EÚ by mala pozastaviť prístupové rokovania.

Fínsky ministerský predseda Paavo Lipponen podčiarkol, že Turecko je pre EÚ dôležité. Hovorí: „Fínsko na probléme pracuje. Politické strany musia byť úspešné. Ak nie, Turecko, EÚ a turecko–grécki Cyperčania prehrajú. Všetci musíme tvrdo pracovať.“

Sociálny demokrat MEP Martin Schulz pripúšťa, že existujú zásadné prekážky v ceste Turecka do Únie. Povedal, že sa obáva pozastavenia jednaní, v prípade, že sa nenájde riešenie pre cyperskú otázku.

Peter Westenthaler, líder rakúskej pravicovej politickej strany povedal, že Turecko nebude nikdy pripravené vstúpiť do EÚ. Dodal: „Vstup Turecka kladie na EÚ neúmerné nároky – politicky, ekonomicky i technicky.“

Ďalšie kroky

  • Správa Európskej komisie o činnosti v otázke Turecka bude zverejnená 8. novembra 2006, spolu so štúdiou Komisie na tému „kapacity rozširovania”. Rada bude o Správe hlasovať v decembri 2006.