Európa je znepokojená politickým vývojom v Belgicku

Brusel 7. marca (TASR) – Kruhy politikov i diplomatov Európskej únie sú znepokojené momentálnou patovou situáciou v politike Belgicka. Povedal to v nedeľňajšej talkshow frankofónnej verejnoprávnej televízie RTBF niekdajší premiér krajiny a súčasný europoslanec Guy Verhofstadt.

Politické strany etnicky rozdelenej krajiny od júna minulého roku nevedia nájsť kompromis a vytvorenie vlády je aj po ôsmich mesiacoch v nedohľadne. Belgicko zvládlo štandardne počas niekoľkomesačného vnútropolitického patu aj predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku minulého roka a vtedy európski politici ubezpečovali, že dosluhujúca vláda Yvesa Letermea svoju úlohu splní. Podľa Verhofstadta však už aj z kuloárov cítiť nepokoj z pretrvávajúcej bezvýchodiskovej situácie.

"Je veľkou škodou, že Belgicko je už tak dlhý čas bez legitímnej federálnej vlády. Dúfam, že nasledujúce dni alebo týždne dokážu priniesť spoločný negociačný základ, na ktorom sa dá stavať. Všetci sú znepokojení, nik v Európskom parlamente nerozumie tomu, ako to môže tak dlho trvať. Dennodenne musím odpovedať na množstvo otázok ohľadne vývoja v Belgicku," komentoval vnútropolitickú situáciu muž, ktorému sa v rokoch 1999-2008 ako premiérovi krajiny podarilo stmeliť politickú scénu.

Momentálne sa líder liberálnej frakcie ALDE v Európskom parlamente a presvedčený federalista chce sústrediť na prácu v EP. Na otázku, či sa chystá na návrat do belgickej politiky, hlavne, keď v ňom niektoré kruhy vidia "politického spasiteľa", však odpovedal vyhýbavo.

"Som vždy pripravený pomôcť. Ale otázka teraz takto vôbec nestojí, či uvažujem o návrate," konštatoval Verhofstadt.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh