Maďarsko musí vysveliť mediálny zákon, EK musí konať

Brusel 23. decembra (TASR) – V Maďarsku treba zachovať slobodu tlače. Zdôrazňuje sa to v stanovisku, ktoré dnes v Bruseli zverejnil v reakcii na kontroverzne vnímaný maďarský mediálny zákon šéf liberálov v Európskom parlamente, Belgičan Guy Verhofstadt.

"Čas pravdy sa naplnil. Nový zákon je neprijateľný. Maďarsko musí poskytnúť vysvetlenie a Európska komisia musí konať," hovorí sa podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI v dokumente.

Niekdajší belgický premiér (1999-2008) pripomína, že na Maďarsko čaká už v krátkom čase po prvý raz úradujúce predsedníctvo v Európskej únii. V tejto funkcii musí nielen akceptovať a stotožniť sa so všetkými demokratickými princípmi, ku ktorým sa hlási toto medzinárodné spoločenstvo, vrátane slobody informácií a slobody tlače, ale ich aj chrániť, zdôraznil Guy Verhofstadt.

Podľa názoru skúseného západoeurópskeho politika nemožno žiadnemu členskému štátu EÚ povoliť, aby s odvolaním sa na nešpecifikované národnobezpečnostné záujmy obmedzil občianske práva, ktoré sú v centre EÚ, opierajúcej sa o spoločné hodnoty.

6 le hy