Verhofstadt navrhuje koordinovaný postup krajín EÚ pre zásah v Sýrii

Brusel 28. augusta (TASR) – Je potrebné, aby členské štáty EÚ zaujali spoločné stanovisko pre podporu vojenskej intervencie v Sýrii, vyzval dnes predseda skupiny liberálov v Európskom parlamente (ALDE) a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Liberálny europoslanec zdôraznil, že členské štáty EÚ by mali spolupracovať a dohodnúť sa na spoločnej stratégii boja proti "kriminálnemu režimu" sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Európa nemôže akceptovať takéto zločiny proti ľudskosti a intervencia v Sýrii by nemala byť koalíciou krajín, ktoré chcú konať, ale musí byť výsledkom spolupráce medzi USA, EÚ, Tureckom a väčšinou arabských krajín," vyhlásil Verhofstadt.

Líder tretej najsilnejšej frakcie v europarlamente dodal, že sýrsky prezident je najväčšou prekážkou v procese mierových rokovaní. Predseda straníckej skupiny ALDE okrem iného navrhol potrebu vyzbrojenia sýrskych povstalcov a vytvorenie bezletovej zóny.

Verhofstadt zároveň vyzval šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, aby zvolala mimoriadnu schôdzu ministrov zahraničných vecí krajín EÚ, venovanú kríze v Sýrii, a za týmto účelom na pôde Európskeho parlamentu navrhol mimoriadnu schôdzu konferencie predsedov, skladajúcej sa z predsedu EP a lídrov parlamentných skupín.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem