Verhofstadt: Putin musí EÚ lepšie presvedčiť, že leopard naozaj zmenil škvrny

Brusel 19. decembra (TASR) – Líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente Guy Verhofstadt v reakcii na správu, že amnestia ruského prezidenta Vladimira Putina sa bude týkať aj politických väzňov, vrátane podnikateľa Michaila Chodorkovského, uviedol, že toto gesto treba privítať, ale Putin musí EÚ dôraznejšie presvedčiť, že v Rusku je rešpektovaná vláda zákona.

„Ak sa potvrdia správy o prepustení Michaila Chodorkovského, tak ich môžeme iba privítať,“ uviedol Verhofstadt v správe pre médiá.

Líder tretej najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente však dodal, že doterajšie drsné zaobchádzanie ruského súdneho systému s Chodorkovským a ostatnými politickými väzňami poslúžilo na zahanbenie a odsúdenie Ruska zo strany medzinárodného spoločenstva.

Líder ALDE upozornil na skutočnosť, že Putinova amnestia je vhodne načasovaná a má pomôcť zlepšiť obraz Ruska tesne pred Zimnými olympijskými hrami 2014 v Soči.

„Nepredstavuje to však dôkaz o zmene srdca v Kremli, alebo že vláda zákona bude teraz rešpektovaná. Svetoví lídri, ktorí sa chystajú na zimné olympijské hry by sa nemali dať zmiasť a nemali by si teraz myslieť, že môžu ísť s čistým svedomím do krajiny, ktorá plne rešpektuje ľudské práva svojich občanov,“ upozornil Verhofstadt. A dodal, že Putin bude musieť oveľa dôraznejšie presvedčiť EÚ, že „leopard naozaj zmenil svoje škvrny“.

Estónska europoslankyňa z ALDE, spravodajkyňa tejto skupiny pre Rusko Kristiina Ojulandová slová svojho straníckeho lídra podporila vyhlásením, že Putinovo rozhodnutie udeliť milosť Chodorkovskému je krok správnym smerom.

„Aj keď nemáme oficiálne informácie o Chodorkovského žiadosti o udelenie milosti, privítali by sme toto rozhodnutie, pretože po desiatich rokoch väznenia z politických dôvodov je jasné, že sa nedá spoliehať na spravodlivý proces v rámci existujúceho súdneho systému v Rusku,“ skonštatovala europoslankyňa.

Ojulandová v tejto súvislosti zdôraznila, že Rusko by sa v budúcnosti malo vyvarovať rovnakých chýb a malo by reformovať svoj justičný systém tak, aby sa nemohol dostať pod kontrolu vládneho režimu a nemohol byť politicky zneužívaný.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab