Verhofstadt: Syriza otvorila dvere antisemitskej a protiimigrantskej strane

Brusel 28. januára (TASR) – Predseda skupiny liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) Guy Verhofstadt dnes vyslovil znepokojenie nad rozhodnutím gréckeho hnutia Syriza pribrať si ako koaličného partnera ultrapravicovú stranu Nezávislí Gréci.

„Dobrou správou je, že po prvý raz za posledných 40 rokov Grécku nebudú vládnuť dve tradičné strany Nová demokracia a PASOK. Vážime si voľbu gréckeho ľudu a dúfam, že Syriza prinesie životaschopnú a dôveryhodnú alternatívu voči rozdrobenej politike minulosti,“ uviedol Verhofstadt v správe pre médiá.

Líder ALDE zároveň vyjadril znepokojenie nad tým, že Syriza sa rozhodla vybrať si ako partnera do vládnej koalície stranu Nezávislí Gréci. Podľa Verhofstadta tým Syriza otvorila dvere pre protiprisťahovaleckú, homofóbnu a antisemitskú stranu.

„Je poľutovaniahodné, že teraz máme v EÚ ministra obrany, ktorý v decembri deklaroval, že židia a moslimovia neplatia dane. Ide o druh rétoriky, ktorý bolo možné počuť medzi dvoma svetovými vojnami,“ upozorni šéf ALDE.

Ministrom národnej obrany Grécka sa v utorok stal Panos Kammenos, ktorý v roku 2012 patril k zakladateľom novej politickej strany Nezávislí Gréci. Ide o euroskeptickú stranu, ktorá sa na rozdiel od Syrizy netají ambíciami na odchod Grécka z eurozóny. Kammenos sa doma „preslávil“ výrokom, že Európu riadia nemeckí neonacisti.

Verhofstadt zopakoval, že prijateľnejším partnerom pre Syrizu by bola nová centristická strana To Potami (Rieka), ktorá podľa jeho slov tiež chce „inú Európu a iné Grécko“, ale má k tomu zodpovedný prístup.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon