Verhofstadt upozornil Grécko, aby nevydieralo Nemecko druhou svetovou vojnou

Brusel/Štrasburg 12. marca (TASR) – Grécko by sa nemalo pokúšať „vydierať“ Nemecko novými požiadavkami na vyplatenie odškodného za udalosti z druhej svetovej vojny a vyhrážkami o zhabaní majetku. Uviedol to dnes v mene skupiny európskych liberálov predseda tejto frakcie v Európskom parlamente (EP) Guy Verhofstadt.

Šéf skupiny ALDE v rámci plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu reagoval na postoj gréckeho parlamentu, ktorý pred dvoma dňami odobril ďalšie konanie vo veci obnovených požiadaviek na vojnové reparácie od nemeckej strany. Následne na to grécky minister spravodlivosti Nikos Paraskevopulos oznámil, že je pripravený podpísať rozhodnutie súdu, ktoré by umožnilo vláde skonfiškovať nemecký majetok so zámerom čiastočne kompenzovať obete nacistických zločinov počas druhej svetovej vojny.

Grécky premiér Alexis Tsipras pred poslancami parlamentu uviedol, že Nemecko nemôže tlačiť na Grécko, aby plnilo svoje dlhové záväzky, kým Nemecko nesplní svoje záväzky voči Grécku.

Nemecko však tvrdí, že problematiku vojnových reparácií voči Grécku vyriešilo v zmluve z roku 1990, na základe ktorej došlo k opätovnému zjednoteniu krajiny.

„Tsipras musí zastaviť živenie nenávisti medzi Grékmi a Nemcami. Svojimi rečami podkopáva základy európskej integrácie a vracia nás späť do predvojnovej logiky uspokojení cez pomstu,“ uviedol Verhofstadt v správe pre médiá.

Šéf ALDE gréckemu premiérovi zároveň pripomenul, že zrejme zabudol, že bývalí nepriatelia urobili zásadnú voľbu, keď sa v povojnovom období rozhodli spolupracovať a stavať na spoločnej budúcnosti.

„Namiesto toho, aby oživoval prízraky minulosti, by mal venovať všetko svoje úsilie vybudovaniu novej budúcnosti pre Grécko a bojovať so skutočnými dôvodmi, pre ktoré grécky štát kolabuje,“ odkázal Verhofstadt Tsiprasovi. A spresnil, že týmito dôvodmi sú rozsiahla korupcia a klientelistický politický systém.

Reformy, ktorými EÚ podmieňuje finančnú pomoc pre Grékov, nie sú podľa Verhofstadta „povinnou domácou úlohou“ uloženou Aténam z Bruselu či z Berlína, ale jediným spôsobom, ako vytvoriť prosperujúcu budúcnosť pre Grécko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon