Verhofstadt žiada medzinárodnú intervenciu do Sýrie

Brusel 29. mája (TASR) – Predseda tretej najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP) Guy Verhofstadt dnes uviedol, že krajiny Európskej únie už "vystrieľali" všetku svoju diplomatickú muníciu voči režimu v Sýrii, a preto nastal čas na medzinárodnú intervenciu v tejto krajine.

Predseda Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) v EP zverejnil svoje vyhlásenie potom ako dnes viacero členských štátov EÚ odvolalo svojich veľvyslancov z Damasku v reakcii na minulotýždňovú masakru vyše 100 sýrskych civilistov v lokalite Húlá.

"Tento krok je zameraný na izoláciu režimu Bašára Asada. Naša skrinka s diplomatickými nástrojmi je už prázdna. Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová by teraz mala dokázať svoju líderskú pozíciu a poslať domov všetkých predstaviteľov Sýrie pôsobiach v EÚ a trvať na tom, aby to isté urobili všetky členské štáty únie so sýrskymi predstaviteľmi v ich krajinách," uviedol Verhofstadt v stanovisku pre médiá.

Bývalý belgický premiér, ktorý sa netají zámerom stať sa budúcim predsedom Európskej komisie, zároveň vyzval Ashtonovú, aby sa nebála zjednotiť členské štáty únie a ukončila tak impotenciu Západu voči hrozným zločinom, ktoré sa opakovane dejú v Sýrii.

"Opakujem, je tu iba jedna možnosť ako zastaviť toto bláznovstvo. Potrebujeme medzinárodnú intervenciu do Sýrie a to okamžite," uviedol Verhofstadt.

Ministri diplomacie členských krajín únie sa na dnešnej Rade EÚ pre všeobecné záležitosti nerokovali o vývoji v Sýrii a ani sa nedohodli na spoločnom stanovisku a postupe voči predstaviteľom sýrskeho režimu, uviedol po ukončení bruselského zasadania šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc