Verhostadt odsúdil návrh podpredsedu EP o vyslaní Národnej gardy do Katalánska

Brusel 4. októbra (TASR) – Predseda Aliancie liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) Guy Verhofstadt dnes v správe pre médiá odsúdil slová španielskeho europoslanca a podpredsedu europarlamentu Aloja Vidala-Quadrasa. Ten v rozhovore pre španielsku televíznu stanicu navrhol, že by bolo vhodné poslať do Katalánska jednotky Národných gárd.

Quadrasov výrok prišiel v dobe, keď katalánsky región požaduje od Madridu väčšiu rozpočtovú nezávislosť a keď sa podpora Kataláncov pre myšlienku odtrhnutia od Španielska dostáva na nevídanú úroveň.

"Takéto výroky sú pozostatkom minulosti a vôbec nemajú čo hľadať v priestore dnešnej Európskej únie," povedal Verhofstadt, líder tretej najsilnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP) o výroku španielskeho pravicového europoslanca.

Podľa Verhofstadta názory Vidala-Quadrasa, ktorý sa narodil v Barcelone a v deväťdesiatych rokoch bol predsedom Ľudovej strany v Katalánsku, sa môžu týkať legitímneho práva Španielska na obranu ústavy, ktorá vznikla po páde Francovho diktátorského režimu. Ale odvolávanie sa na možnosť násilného zásahu voči časti populácie – vyslanie jednotiek národnej gardy do Katalánska -, stavia autora takýchto názorov do rovnakej kategórie s predstaviteľmi autoritárskych režimov krajín "arabskej jari," ktorí neváhali vojenskou silou potlačiť vôľu národa.

"Takýto druh nepremyslených výrokov podkopáva všetko to, za čo demokratické sily v Európe bojovali za posledných 60 rokov a nemá miesto v dnešnej spoločnosti," uviedol Verhofstadt.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh