Viac ako polovica Slovákov považuje podnikateľov za dobrý vzor pre mládež

Bratislava 11. apríla (TASR) – Vyše polovica Slovákov si myslí, že podnikatelia riadiaci svoj vlastný úspešný biznis sú dobrým vzorom pre slovenskú mládež. Opačný názor má 29 % slovenských občanov a vyjadriť sa nevedela takmer pätina Slovákov. Uviedla to vo svojej najnovšej analýze Poštová banka (PB) na základe prieskumu inštitútu Gallup.

Spomedzi štátov Európskej únie (EÚ) biznismenov za správny vzor pre mládež považujú najmä Briti. „Vo Veľkej Británii považuje ľudí riadiacich svoj vlastný biznis za správny vzor pre mládež až 83 % obyvateľov,“ uviedla analytička Poštovej banky Dana Špacírová. Naopak, najmenej obyvateľov považuje podnikateľov za dobrý vzor pre mladých ľudí v krajinách, akými sú Grécko, Chorvátsko, Česká republika alebo Rumunsko.

Spomedzi krajín V4 najvyšší podiel ľudí, ktorí považujú podnikateľov za dobrý vzor pre mladých, je na Slovensku a v Maďarsku (po 52 %). V Poľsku takýto názor zastáva 49 % občanov a v Českej republike dokonca len 39 % ľudí.

Ako však upozornila Špacírová, tvrdenie Slovákov je v miernom rozpore so skutočnosťou, že obyvatelia Slovenska sa do podnikania príliš nehrnú. „Podľa výsledkov nedávneho prieskumu Eurobarometer 354 by totiž iba tretina z nich pred statusom zamestnanca uprednostnila vlastnú podnikateľskú dráhu,“ uviedla Špacírová.

Slováci sa podľa nej boja podnikať aj pre strach z bankrotu, nepravidelný príjem, ako aj zo straty vlastného majetku. „Naopak, pre tých odvážnejších je na vlastnej podnikateľskej dráhe najväčším lákadlom osobná nezávislosť. Pre 27 % Slovákov je motiváciou sloboda v rozhodovaní, ako aj vidina vyššieho zárobku,“ doplnila Špacírová.

mst gl